11.3 C
Warszawa
wtorek, 16 kwietnia, 2024
Strona głównaAktualnościNiższe koszty kredytowe przy inwestycji energooszczędnej

Niższe koszty kredytowe przy inwestycji energooszczędnej

ekologiczne_kredytyKlienci indywidualni jak również wszelkiego rodzaju firmy, mogą ubiegać się w bankach o kredyty na inwestycje w nieruchomości na preferencyjnych warunkach, o ile ich inwestycja będzie energooszczędna. Jedną z takich ofert ma dla swoich klientów BOŚ Bank.

Bank Ochrony Środowiska ma programy opiewające nawet na kilkaset milionów złotych, których głównym celem jest wspieranie wzrostu efektywności energetycznej Polski. Pieniądze te mają służyć zmniejszaniu zużycia energii tak w domach prywatnych, jak i w nieruchomościach należących do firm i samorządów. Pomimo korzystnych warunków kredytowania w postaci kredytów na inwestycje energooszczędne, brakuje chętnych, którzy chcieliby brać udział w takim programie kredytowym. Najprawdopodobniej jest to spowodowane nieświadomością klientów banków dotyczącą możliwości skorzystania z takich produktów kredytowych.

Za pośrednictwem kredytów na inwestycje energooszczędne można w sposób znaczny ograniczać koszty kredytowe. Już wkrótce, bo w kolejnym roku, mają wejść w życie nowe programy finansowane z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska, głównie za pośrednictwem BOŚ Banku. Na uruchomienie czekają kredyty związane z odnawialnymi źródłami energii, które pozwolą na dofinansowanie inwestycji w farmy wiatrowe, biogazownie i w fotowoltaikę.

W chwili obecnej inwestorzy, którzy mają w planach realizację inwestycji sprzyjającej wzrostowi efektywności energetycznej, wstrzymują się z ich realizacją, oczekując na wejście w życie nowych regulacji prawnych i nowych programów preferencyjnych kredytów. Dzięki nim mogą bowiem sporo zaoszczędzić na realizacji takich inwestycji. Sam BOŚ Bank również ma uruchomić kredyty na energooszczędne inwestycje, ale dokona takiego działania dopiero po uchwaleniu przez polski parlament ustawy o odnawialnych źródłach energii, ponieważ wówczas znane będą realia gospodarcze, w których funkcjonować ma cała inwestycja. Bank musi wiedzieć, na jakim poziomie Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska będzie dofinansowywał projekty energooszczędnych inwestycji. Musi być znany poziom współczynnika korekcyjnego określający wysokość dofinansowania z budżetu państwa na inwestycje podejmowane przez kredytobiorców, aby bank wiedział, jakie warunki kredytowania zaoferować klientom i czy na przykład żądać wniesienia przez nich wkładu własnego na poziomie 10 czy może 20%.

BOŚ Bank od lat specjalizuje się we wspieraniu przedsięwzięć na rzecz ochrony środowiska, a realizacja energooszczędnych inwestycji nieruchomościowych jest elementem takiego działania.