20.4 C
Warszawa
sobota, 13 lipca, 2024
Strona głównaAktualnościNiższa zdolność kredytowa Polaków

Niższa zdolność kredytowa Polaków

Broke and poor business man with empty pocketsPolacy mogą sobie obecnie pozwolić na niższy kredyt bankowy, niż przed rokiem. Wyśrubowane normy określone w Rekomendacjach Komisji Nadzoru Finansowego powodują, że kredytobiorcom trudno jest uzyskać pozytywną decyzję kredytową na ich wniosek.

Rekomendacja S KNF wskazuje, że bank może obliczyć zdolność kredytową klienta na maksymalnie 25 lat, bez względu na to, czy jest skłonny udzielić zobowiązania kredytowego na dłuższy okres czasu. To powoduje, że zdolność kredytowa klientów się zmniejsza.

Rekomendacja S ma ulec zmianie od przyszłego roku i to banki samodzielnie będą mogły ustalać, na jaki maksymalny okres kredytowania będą wyliczać zdolność kredytową klientów. Górną granicą będzie 30-letni okres kredytowania. Taka sytuacja powinna zwiększyć zdolność kredytową Polaków o około 5%.

Od kilku tygodni obserwowana jest na rynku spadająca zdolność kredytowa. Jest to odwrócenie ostatniego trendu w dziedzinie kredytowej. Wraz ze spadkiem głównych stóp procentowych w Polsce, dzięki którym zmalała też stawka WIBOR, będąca elementem składowym oprocentowania kredytów złotowych, powiększyła się zdolność kredytowa przy nowo udzielanych kredytach. Koszty kredytowania zmniejszyły się wpływając pozytywnie na możliwość zaciągania wyższych zobowiązań kredytowych przez Polaków. W ciągu 12 miesięcy WIBOR 3M, tj. wysokość oprocentowania kredytów na polskim rynku międzybankowym, spadł z poziomu 5,14 do 2,7%. To ogromna zmiana, która nie mogła przejść bez echa dla kredytowania w naszym kraju.

Obecnie, analitycy Domu Kredytowego Notus szacują, że przeciętna trzyosobowa rodzina mogła zaciągnąć w czerwcu tego roku kredyt w maksymalnej wysokości o około 7 tys. zł niższej, niż w maju 2012 roku. Oczywiście, jest to wartość średnia, a wysokość dostępnego kredytu zależy od przyjętej w banku polityki wyliczania zdolności kredytowej. Oznacza to, że ta sama rodzina może osiągnąć zupełnie inną zdolność kredytową w zależności od tego, w jakim banku składa wniosek o kredyt.

Komisja Nadzoru Finansowego zapowiedziała zmianę Rekomendacji S, w wyniku której ma zwiększyć się maksymalny okres kredytowania, a wraz z nim zdolność kredytowa klientów. Takie zmiany będziemy obserwowali w Polsce od stycznia 2014 roku, bowiem do tego czasu banki muszą zastosować się do nowych wytycznych KNF. Rekomendacja S dająca dużą dowolność w ustalaniu maksymalnego czasu kredytowania może spowodować jednocześnie, że część banków zaostrzy wewnętrzne kryteria obliczania zdolności kredytowej, przez co w ogólnym rozrachunku wcale nie jest powiedziane, że zdolność kredytowa w Polsce rzeczywiście zanotuje wzrost od nowego roku.