27.7 C
Warszawa
poniedziałek, 22 lipca, 2024
Strona głównaAktualnościNiepełnoletni konsumenci na celowniku banków

Niepełnoletni konsumenci na celowniku banków

cracking upModelowym klientem banków jest dziś osoba zarabiająca więcej, niż wynosi średnia krajowa, mająca bardzo dobrą historię w Biurze Informacji Kredytowej, która może zapewnić stałe, wysokie wpływy na konto i będzie korzystać z produktów dodatkowych banku, a więc na przykład z limitu kredytowego czy karty kredytowej i oferty ubezpieczeniowej.

Zasadniczo, jest w tym wiele racji, ale jednocześnie banki kierują niekiedy zindywidualizowaną ofertę do kompletnie odmiennych grup klientów. W ostatnim czasie mieliśmy do czynienia z tym, że polskie banki wyszły na rynek z ofertą dla niepełnoletnich konsumentów.

W ofercie tej znalazły się nie tylko same rachunki bankowe, ale również karty płatnicze wydawane do nich i ułatwiające dokonywanie płatności bezgotówkowych. Przedstawiciele banków wyjaśniają, że oferty dla niepełnoletnich konsumentów mają perspektywiczne znaczenie. Jeśli już teraz młoda osoba zwiąże się z danym bankiem i dodatkowo będzie w pełni zadowolona z jego usług i produktów, to istnieje duże prawdopodobieństwo tego, że w przyszłości, kiedy zacznie zarabiać, pozostanie z tym bankiem.

Wówczas założy standardowe konto bankowe, być może zdecyduje się również na zaciągnięcie kredytu mieszkaniowego lub będzie ubiegała się o kartę kredytową. W taki oto sposób banki „wychowują” sobie klientów, którzy będą pracowali na ich przyszłe zyski.

Wśród banków, które mają ofertę dla młodzieży, wyróżnia się mBank z izzyKonto, BZ WBK z e-konto<30, Konto młodzieżowe Inteligo, Bank Millennium z Kontem Osobistym Junior, czy ING z Kontem Direct 13-18.

Z perspektywy młodych ludzi oferty banków dla nieletnich konsumentów są atrakcyjne, ponieważ mogą oni na przykład legalnie dokonywać zakupów w sieci internetowej. Oczywiście, pod tym względem istnieją pewne ograniczenia. Prawo polskie nie umożliwia dzieciom do 13 roku życia zawierania jakichkolwiek transakcji kupna i sprzedaży. Jeśli niepełnoletni dokona zakupu bez zgody rodziców, niezależnie, czy w sklepie tradycyjnym, czy internetowym, sprzedający ma obowiązek zwrotu pieniędzy na prośbę rodziców małoletniego. Ta zasada nie odnosi się jednak do nastolatków, w wieku od 13 do 18 roku życia. W ich przypadku możliwe jest legalne zawieranie umów kupna, sprzedaży w drobnych sprawach życia codziennego, na niskie kwoty. Dlatego też, przy użyciu własnego rachunku bankowego nastolatek może kupować i sprzedawać na przykład w serwisach aukcyjnych, zakładając, że przedmiotem transakcji nie będzie np. samochód czy telewizor.

W przypadku serwisu aukcyjnego Allegro, niepełnoletni klienci mają możliwość kupowania na aukcjach, za pośrednictwem specjalnego konta Junior. Muszą jednak posiadać ku temu swoje konto bankowe, a dodatkowo, ograniczeniem dla nich jest brak możliwości robienia zakupów w kategorii Erotyka czy Broń.