sobota, 2 marca, 2024
Strona głównaAktualnościNiepełnoletni konsumenci na celowniku banków

Niepełnoletni konsumenci na celowniku banków

cracking upModelowym klientem banków jest dziś osoba zarabiająca więcej, niż wynosi średnia krajowa, mająca bardzo dobrą historię w Biurze Informacji Kredytowej, która może zapewnić stałe, wysokie wpływy na konto i będzie korzystać z produktów dodatkowych banku, a więc na przykład z limitu kredytowego czy karty kredytowej i oferty ubezpieczeniowej.

Zasadniczo, jest w tym wiele racji, ale jednocześnie banki kierują niekiedy zindywidualizowaną ofertę do kompletnie odmiennych grup klientów. W ostatnim czasie mieliśmy do czynienia z tym, że polskie banki wyszły na rynek z ofertą dla niepełnoletnich konsumentów.

W ofercie tej znalazły się nie tylko same rachunki bankowe, ale również karty płatnicze wydawane do nich i ułatwiające dokonywanie płatności bezgotówkowych. Przedstawiciele banków wyjaśniają, że oferty dla niepełnoletnich konsumentów mają perspektywiczne znaczenie. Jeśli już teraz młoda osoba zwiąże się z danym bankiem i dodatkowo będzie w pełni zadowolona z jego usług i produktów, to istnieje duże prawdopodobieństwo tego, że w przyszłości, kiedy zacznie zarabiać, pozostanie z tym bankiem.

Wówczas założy standardowe konto bankowe, być może zdecyduje się również na zaciągnięcie kredytu mieszkaniowego lub będzie ubiegała się o kartę kredytową. W taki oto sposób banki „wychowują” sobie klientów, którzy będą pracowali na ich przyszłe zyski.

Wśród banków, które mają ofertę dla młodzieży, wyróżnia się mBank z izzyKonto, BZ WBK z e-konto<30, Konto młodzieżowe Inteligo, Bank Millennium z Kontem Osobistym Junior, czy ING z Kontem Direct 13-18.

Z perspektywy młodych ludzi oferty banków dla nieletnich konsumentów są atrakcyjne, ponieważ mogą oni na przykład legalnie dokonywać zakupów w sieci internetowej. Oczywiście, pod tym względem istnieją pewne ograniczenia. Prawo polskie nie umożliwia dzieciom do 13 roku życia zawierania jakichkolwiek transakcji kupna i sprzedaży. Jeśli niepełnoletni dokona zakupu bez zgody rodziców, niezależnie, czy w sklepie tradycyjnym, czy internetowym, sprzedający ma obowiązek zwrotu pieniędzy na prośbę rodziców małoletniego. Ta zasada nie odnosi się jednak do nastolatków, w wieku od 13 do 18 roku życia. W ich przypadku możliwe jest legalne zawieranie umów kupna, sprzedaży w drobnych sprawach życia codziennego, na niskie kwoty. Dlatego też, przy użyciu własnego rachunku bankowego nastolatek może kupować i sprzedawać na przykład w serwisach aukcyjnych, zakładając, że przedmiotem transakcji nie będzie np. samochód czy telewizor.

W przypadku serwisu aukcyjnego Allegro, niepełnoletni klienci mają możliwość kupowania na aukcjach, za pośrednictwem specjalnego konta Junior. Muszą jednak posiadać ku temu swoje konto bankowe, a dodatkowo, ograniczeniem dla nich jest brak możliwości robienia zakupów w kategorii Erotyka czy Broń.

Podobne wpisy

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

- Advertisment -

Najpopularniejsze