1.8 C
Warszawa
piątek, 19 kwietnia, 2024
Strona głównaAktualnościNajlepszy kredyt gotówkowy

Najlepszy kredyt gotówkowy

Najlepszy kredyt gotówkowyWedług analiz bankowców, najbardziej korzystne warunki kredytowania otrzymamy przy zaciągnięciu kredytu gotówkowego we własnym banku. Co ciekawe, różnica w całkowitych kosztach kredytowych, kiedy decydujemy się na pożyczenie od banku kwoty około 5 tys. zł na rok, może wynosić nawet 250 zł, jeśli chodzi o klienta wewnętrznego i zewnętrznego. Ponad 60% banków działających obecnie na polskim rynku pobiera większe opłaty za udzielanie kredytów gotówkowych „nowym klientom”, ponieważ przez to ponosi większe ryzyko.
Z tego względu zawsze poszukiwanie pożyczki należy rozpocząć od banku, w którym posiadamy na przykład własny rachunek. Jeśli chcemy zaoszczędzić, to tylko takie rozwiązanie wydaje się właściwie na tle porównania kosztu całkowitego kredytów gotówkowych między klientem znanym bankowi, a obcym. Instytucje finansowe na ogółu uznają, że klient zewnętrzny ubiegający się o kredyt jest znacznie bardziej ryzykowny niż ten, którego konto w danym banku jest już od dłuższego czasu zasilane regularnymi wpływami. Ponad połowa banków, które udzielają obecnie kredytów gotówkowych, drożej wycenia pożyczki dla klientów, z jakimi dotychczas nie miały one do czynienia.
Analizując roczne kredyty gotówkowe, opiewające na kwotę 5 tys. zł, jedynie co trzeci bank nie różnicuje kosztów pożyczki dla klientów zewnętrznych i wewnętrznych. Największe różnice pod tym względem występują w Invest Banku, gdzie klient, który przychodzi do placówki banku z ulicy, otrzyma kredyt droższy o 257 zł. Na kolejnych miejscach w tym zestawieniu uplasował się Lukas Bank oraz Bank Millenium, z różnicą wynoszącą odpowiednio 137 i 108 zł. Sytuacja przedstawia się w sposób analogiczny, jeśli chodzi o trzyletnie pożyczki zaciągane na kwotę 10 tys. zł. Różnice są tu jednak większe, z uwagi na inne parametry kredytu. Największa rozbieżność w kosztach kredytowych jest w Euro Banku i wynosi ona 630 zł. W Invest Banku będzie to 587 zł, zaś w DnB Nord – 457 zł.
Najtańszy kredyt gotówkowy na rok, opiewający na 5 tys. zł, „klient z ulicy” zaciągnie w BNP Paribas Fortis oraz w Alior Banku, ponieważ banki te nie różnicują swoich klientów ze względu na ich relację z bankiem. Koszt całkowity kredytu w BNP Paribas Fortis wyniesie 272 zł i jest on aż trzykrotnie niższy od najdroższej oferty na rynku, którą ma obecnie Bank Pocztowy. BNP Paribas Fortis ma również najtańszy kredyt gotówkowy na 10 tys. zł, spłacany przez trzy lata. Koszt takiej pożyczki w ramach promocyjnej oferty wyniesie 1600 zł.
Należy pamiętać, że porównując poszczególne kredyty gotówkowe dostępne w bankach należy posługiwać się kosztem całkowitym, nie zaś parametrami, takimi jak oprocentowanie nominalne, prowizja czy ubezpieczenie, ponieważ mają one jedynie cząstkowy wpływ na ten koszt.
M.M.
bankowynet.pl