piątek, 1 marca, 2024
Strona głównaAktualnościNajbezpieczniejsze banki na świecie

Najbezpieczniejsze banki na świecie

Najbezpieczniejsze banki na świecie Agencja ratingowa Moody`s ocenia okresowo wiarygodność banków na całym świecie, przyznając im odpowiednie oceny. W ostatnim czasie zaopiniowała wiarygodność kanadyjskich banków. Okazało się, że są one najbezpieczniejsze w skali całego globu.
Kanadyjskie banki otrzymały od agencji ratingowej Moody`s ocenę podwójną A2 lub wyższą. Skutkiem tego mogą być śmiało postrzegane za najlepsze i najbardziej wiarygodne banki na świecie. Nie dorównują im banki europejskie, azjatyckie, czy tym bardziej amerykańskie. Skąd taka ocena ratingowa banków kanadyjskich?
Otóż, powodem tak wysokiej oceny bezpieczeństwa banków w Kanadzie jest prowadzona przez nie zdrowa polityka kredytowa. Nie bez znaczenia dla wiarygodności tamtejszych banków ma ostrożna polityka finansowa rządu, dobre regulacje rodzimego sektora finansowego oraz stabilny rynek nieruchomości. Warto przy tym zauważyć, że w przeciwieństwie do innych krajów na całym świecie, żaden kanadyjski bank nie zbankrutował po kryzysie z 2008 roku.
Kanadyjskie banki będą atrakcyjną opcją inwestycyjną dla tych inwestorów, którzy nie chcą podejmować zbyt dużego ryzyka, a chcą w pewien sposób pomnażać swoje oszczędności. W Kanadzie istnieje pięć największych banków, które notowane są na giełdzie w Toronto. Nazywane są one wielką piątką kanadyjskich banków. Wśród nich wymienia się:
Royal Bank of Canada,
Toronto-Dominion Bank,
Bank of Nova Scotia,
Bank of Montreal,
Canadian Imperial Bank of Commerce.
Nie tylko kanadyjskie banki mogą cieszyć się z wysokiej oceny ratingowej wydanej przez agencję Moody`s. Również obligacje kanadyjskiego rządu są ocenione na wysokim poziomie, potrójnego A. Warto w nie zainwestować, zwłaszcza, że przyniosą one większe zyski, niż depozyty terminowe oraz konta oszczędnościowe w tamtejszych bankach.
Można przypuszczać, że w najbliższej przyszłości rating Kanady wzrośnie. Sprzyja temu bezpieczna polityka państwa. Dąży się tam do zmniejszenia deficytu budżetowego i ograniczania wydatków. W roku 2014/2015 najprawdopodobniej Kanada wypracuje nadwyżkę budżetową. Jeszcze w 2010 roku deficyt finansów publicznych wyniósł 34 mld dolarów kanadyjskich, a według wstępnych szacunków, w 2011 roku osiągnął on pułap 24 mld zł, choć w budżecie zapisano deficyt na poziomie 31 mld zł. Największym problemem finansowym Kanady jest obciążenie rodzin długiem hipotecznym. Z uwagi na to, banki we współpracy z nadzorem finansowym i z rządem, stopniowo zaostrzają wymogi udzielania kredytów hipotecznych.

Podobne wpisy

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

- Advertisment -

Najpopularniejsze