15 C
Warszawa
piątek, 21 czerwca, 2024
Strona głównaAktualnościNadchodzą utrudnienia w kredytowaniu samochodów

Nadchodzą utrudnienia w kredytowaniu samochodów

Nadchodzą utrudnienia w kredytowaniu samochodówZmiana polityki kredytowania w bankach w dużej mierze została wymuszona przez rekomendację T, Komisji Nadzoru Finansowego. Inna kwestia jest taka, że zagraniczne banki-matki zdecydowanie ograniczyły dostęp do kapitału dla banków-córek pozostających w Polsce. Przełożyło się to na zmniejszenie liczby i wartości udzielanych klientom kredytów. Banki w sposób zachowawczy podchodzą do kredytowania klientów, nie chcąc ponosić zbyt dużego ryzyka kredytowego.

Komisja Nadzoru Finansowego wprowadzając rekomendację T w życie zaznaczała, że nie jest ona „batem dla kredytobiorców”, ale wręcz przeciwnie. Jej pierwotnym celem miało być ułatwienie dostępu klientom do kredytów. Oczywiście, prostszą procedurę kredytowania mieli mieć wyłącznie ci klienci, którzy mają dobrą sytuację finansową i pozytywną historię w Biurze Informacji Kredytowej. W przeciwnym wypadku klient nie miałby szansy na zaciągnięcie kredytu bankowego.

Jak pokazują dane statystyczne, banki od chwili wprowadzenia rekomendacji T w życie udzielają kredyty w niższej wysokości niż przed kryzysem gospodarczym. Związek Banków Polskich alarmuje, że w naszym kraju istnieją stanowczo zbyty duże ograniczenia w zakresie kredytowania. Klienci mają poważne problemy z zaciąganiem kredytów, zwłaszcza jeśli chodzi o kredyty samochodowe. Sytuacja może się zaostrzyć, jeśli proponowane przez KNF zmiany rekomendacji T wejdą w życie.

Mają bowiem istnieć prostsze procedury zaciągania kredytów samochodowych, o ile samo zobowiązanie będzie opiewało na małą kwotę – do 8 tys. zł. Dodatkowo, będą mogli z nich skorzystać tylko ci klienci, którzy będą mieli już swoją historię w banku. Oznacza to, że jeśli przychodzimy do danego banku po raz pierwszy, wymogi KNF narzucają doradcom bankowym żądanie od przyszłych kredytobiorców większej liczby zaświadczeń, aby uwiarygodnić swoją sytuację i zdolność kredytową. Zdecydowana większość kredytobiorców wnioskujących o kredyty samochodowe będzie musiało spełnić takie wymagania. Nie zawsze w tym samym banku, w którym mamy od kilku lat konto osobiste, otrzymamy dobrą ofertę kredytu samochodowego. Klient najczęściej przegląda co najmniej kilka konkurencyjnych ofert, aby uzyskać najlepszy kredyt.

Związek Banków Polskich wypowiada się za pośrednictwem swojego prezesa, że w dzisiejszych warunkach rynkowych rekomendacje Komisji Nadzoru Finansowego wydają się zbyt rygorystyczne. Być może po konsultacjach społecznych oraz zgłoszeniu uwag do projektów KNF, nastąpi pewne poluzowanie polityki kredytowej w Polsce.