16.4 C
Warszawa
środa, 12 czerwca, 2024
Strona głównaAktualnościNa którym koncie oszczędnościowym najlepiej oszczędzać?

Na którym koncie oszczędnościowym najlepiej oszczędzać?

Konto oszczędnościowe to alternatywna forma bezpiecznej inwestycji do lokaty terminowej. Jego zaletą jest przede wszystkim to, że można z niego wypłacić pieniądze w dowolnym momencie, bez utraty odsetek, albo powiększyć swój kapitał. Elastyczny dostęp do środków finansowych to niewątpliwy atut kont oszczędnościowych. Zwykle są one oprocentowane na podobnym poziomie co lokaty bankowe.
Kontomierz.pl stworzył ranking kont oszczędnościowych, które mają dziś najbardziej korzystne dla klientów warunki inwestowania. Okazało się, że w poszukiwaniu najlepszego konta oszczędnościowego powinniśmy się udać do trzech banków, a mianowicie do Toyota Banku, BGŻ Optima i Alior Bank. Przy konstruowaniu rankingu kont oszczędnościowych eksperci wzięli pod uwagę inwestycje rzędu 5 tys. zł miesięcznie, z której klient raz w miesiącu wypłacał pieniądze z konta. We wszystkich trzech bankach zakładając takie konto oszczędnościowe można na nim średnio zarobić 200 zł rocznie, po odjęciu kosztów prowadzenia rachunków i oczywiście podatku od zysków kapitałowych.
Czy konta oszczędnościowe staną się atrakcyjną opcją inwestycyjną, która mogłaby zastąpić tzw. antybelki? Pewnie nie, aczkolwiek jeśli zależy nam, na bezpieczeństwie naszych środków finansowych i na wypracowaniu przyzwoitych zysków, jak najbardziej można powierzyć pieniądze bankom na kontach oszczędnościowych.
Konto w Toyota Banku oferuje zysk rzędu 4,8% brutto w skali roku. Przeliczając zysk z inwestycji na 5 tys. zł, zyskamy na tym koncie 240 zł, od których zapłacimy 19% podatek Belki. Na pierwszy rzut oka konto oszczędnościowe w Toyota Banku wcale nie jest najlepszą alternatywą, ponieważ jego oprocentowanie nie jest najwyższe wśród dostępnych kont oszczędnościowych, aczkolwiek ma ono mniej opłat od innych.
Na koncie BGŻOptima można zarobić 4,6% brutto w skali roku, co dla 5 tys. inwestycji daje 230 zł odsetek po roku oszczędzania. Nieco mniej, bo 222 zł odsetek brutto po roku oszczędzania zarobimy na koncie oszczędnościowym Alior Bank, które ma oprocentowanie na 4,44% w skali roku.
Dużo można uzyskać z konta oszczędnościowego DnB Nord – z inwestycji średnio na 5 tys. zł miesięcznie, po roku otrzymamy odsetki w wysokości 275 zł brutto, ponieważ konto jest oprocentowane na 5,5% w skali roku. Niemniej jednak, odsetki trzeba pomniejszyć o przelewy internetowe, z których każdy kosztuje 6 zł. Dla klientów, którzy nie zamierzają wypłać z konta internetowego żadnych środków finansowych, będzie to zdecydowanie najlepsza oferta.