30.7 C
Warszawa
piątek, 12 lipca, 2024
Strona głównaAktualnościNa jakim koncie zarobisz?

Na jakim koncie zarobisz?

cashbank_kredyt_mieszkaniowyRada Polityki Pieniężnej na styczniowym posiedzeniu zdecydowała się na pozostawienie głównych stóp procentowych Narodowego Banku Polskiego na dotychczasowym, rekordowo niskim poziomie. Negatywnie wpływa to na wyznaczanie przez polskie banki oprocentowania lokat terminowych i kont oszczędnościowych.

Oferowane na najlepszych kontach oszczędnościowych oprocentowanie jest nie większe niż 2-3%. Jak zarobić na odkładaniu pieniędzy w banku, zachowując do nich stały, wygodny dostęp?

Konta drożeją

Dotychczas standardem na polskim rynku bankowym było oferowanie klientom darmowych rachunków osobistych. Klienci poszukując odpowiedniego dla siebie konta bankowego najczęściej zwracali uwagę właśnie na jego cenę. Koszt prowadzenia rachunku, utrzymywania karty płatniczej wydanej do niego, czy wysokość opłat za wypłaty z bankomatów w całej Polsce i poza granicami kraju, to najważniejsze kwestie, jakie analizują klienci przy wyborze najlepszego dla nich ROR-u.

W obliczu historycznie niskich stóp procentowych, gdzie stopa referencyjna NBP wynosi zaledwie 2,5%, banki nie są w stanie zaoferować wysokiego oprocentowania na rachunkach osobistych i oszczędnościowych dla swoich klientów. Tylko nieliczne banki mogą oferować korzystniejsze ROR-y, łączone z wysoko oprocentowanymi lokatami czy z możliwością założenia atrakcyjnie oprocentowanego konta oszczędnościowego. Klient najczęściej musi przy tym spełnić dodatkowe warunki, ale dzięki temu ma możliwość uzyskania pewnych profitów finansowych.

Oczekiwania banków w stosunku do klientów

Głównie banki chcą, aby klient aktywnie korzystał ze swojego rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowego. Wówczas są w stanie zaoferować mu korzystniejsze warunki oszczędzania w tradycyjny sposób. Jeśli na rachunek klienta w banku wpływa wynagrodzenie, dokonuje on często płatności bezgotówkowych – w sklepach czy za pośrednictwem internetowego systemu transakcyjnego, może liczyć na to, że bank udostępni mu interesujący produkt depozytowy, choć nie jest to powszechnie występującym zjawiskiem.

Rachunek z opcją zarabiania

Serwis Bankier.pl wskazuje, że najlepszym, zarabiającym kontem osobistym jest obecnie „Konto Getin Up” w Getin Banku. Konto daje możliwość dokonywania nowoczesnych przelewów, przez serwis Facebook, pocztę elektroniczną lub SMSy, bez znajomości numeru konta. Klient ma bezpłatny internetowy kanał dostępu do swojej dyspozycji, a Getin Bank udostępnia mu dodatkowo 1000 zł nieoprocentowanego limitu kredytowego.

Otwarcie konta „Getin Up” nic nie kosztuje, a aktywni użytkownicy, wydający za pomocą karty płatniczej kwotę min. 300 zł miesięcznie, nie zapłacą także za prowadzenie konta. Za przelewy internetowe, facebookowe i smsowe również się nie płaci. Problem w tym, że samo konto „Getin Up” jest nieoprocentowane. Klient Getin Banku ma jednak jednocześnie możliwość otwarcia subkonta Skarbonka, z oprocentowaniem 2,31% w skali roku, a dodatkowo klient zarobi na zwrocie do 10% wartości zakupów dokonywanych w Biedronce, przy minimalnym wydatku w wysokości 300 zł.

Ciekawą ofertę dla swoich klientów przygotował Bank BGŻ. Konto osobiste z premią pozwala na odkładanie pieniędzy na rachunek automatycznego oszczędzania z oprocentowaniem 2% w skali roku. Klient musi jednak zapłacić 6 zł za kartę płatniczą wydaną do konta, jeśli wykona w ciągu miesiąca transakcji bezgotówkowych na kwotę minimum 500 zł. W przeciwnym wypadku płaci 9 zł za kartę. Klienci zakładający „Konto osobiste z premią” w Banku BGŻ biorą udział w Wielkiej Loterii Banku BGŻ.

Warto zwrócić uwagę na „Mistrzowskie Konto Osobiste” oferowane przez Raiffeisen Polbank. Bank zwalnia z opłaty za prowadzenie konta, jeśli średniomiesięczne saldo na koncie wyniesie co najmniej 3 tys. zł. Klienci korzystają z bezpłatnych wypłat z ponad 2 tys. bankomatów w całej Polsce i z bezpłatnych przelewów internetowych. Właściciel „Mistrzowskiego Konta Osobistego” ma możliwość otrzymania nagrody pieniężnej równej pobranej, miesięcznej opłacie za konto, jeśli w danym miesiącu kalendarzowym na rachunek wpłynęło wynagrodzenie, emerytura lub renta w wysokości min. 1500 zł. Dodatkowo, można otrzymać nagrodę pieniężną w wysokości 4 zł, czyli równej miesięcznej opłacie za kartę płatniczą, jeśli klient dokona minimum 5 transakcji bezgotówkowych w miesiącu kalendarzowym.

Na „Mistrzowskim Koncie Osobistym” w Raiffeisen Polbanku bank daje możliwość podwyższenia oprocentowania środków do 4% w skali roku dla salda w przedziale od 100 zł do 2 999,99 zł, po spełnieniu warunków Programu Insignium.