26.4 C
Warszawa
sobota, 25 maja, 2024
Strona głównaAktualnościNa jakie usługi można liczyć z polisy zdrowotnej?

Na jakie usługi można liczyć z polisy zdrowotnej?

Na jakie usługi można liczyć z polisy zdrowotnej? W chwili obecnej rynek ubezpieczeń zdrowotnych w Polsce notuje bardzo dynamiczny rozwój. Coraz więcej osób zrażonych polityką rządu w kwestii publicznej służby zdrowia, nie chce oczekiwać w kolejkach do lekarzy specjalistów, czy czekać kilka lat na zabieg ułatwiający im życie. Te osoby poszukują alternatywnych rozwiązań i często natrafiają na ofertę ubezpieczenia zdrowotnego w Towarzystwach Ubezpieczeniowych.
Polisy zdrowotne cieszą się ogromną popularnością w naszym kraju, na co wskazują statystyki. W 2011 roku 680 tys. Polaków dysponowało takimi polisami. Łącznie, koszty polis szacuje się na 293 mln zł. W 2010 roku na ubezpieczenia zdrowotne Polacy wydali o 130 mln mniej niż teraz. Prognozuje się, że rynek polis zdrowotnych pod koniec bieżącego roku będzie wart nawet pół miliarda złotych.
Niemniej jednak polisy ubezpieczeniowe nie zawierają w sobie ubezpieczenia od wszystkiego. Przede wszystkim, polisy zdrowotne mają dawać ubezpieczonym komfort korzystania z pomocy lekarzy, w tym lekarzy specjalistów. Towarzystwa Ubezpieczeniowe, które oferują takie polisy, wskazują, że dzięki nim nie ponosi się wysokich kosztów wizyt w gabinetach prywatnych. Nawet za 30 zł miesięcznie można korzystać z komfortowych klinik leczniczych, z którymi Towarzystwo Ubezpieczeniowe podpisało umowę o współpracę.
W ramach polisy zdrowotnej ubezpieczony może liczyć na bezpłatne badania diagnostyczne, na pokrycie kosztów zabiegów i operacji chirurgicznych, oraz na leczenie szpitalne w publicznych ośrodkach zdrowia, bez czekania w kolejkach.
Brzmi to nad wyraz dobrze, ale w praktyce nie zawsze polisa pokryje wszystkie koszty leczenia. Ubezpieczalnie w swoich regulaminach ograniczają swoją odpowiedzialność w nagłych przypadkach. Jeśli więc ubezpieczony złamie nogę, będzie miał udar, wylew lub zawał, albo też będzie wymagał operacji po wypadku drogowym, niestety będzie musiał liczyć na publiczną służbę zdrowia. Ubezpieczenie zdrowotne takich kosztów nie pokrywa. Jednocześnie, klient ubezpieczalni nie uzyska świadczenia w przypadku chorób psychicznych, wykrycia nowotworu, AIDS czy stwardnienia rozsianego. Jeśli ubezpieczony chorował na schorzenie przewlekłe przed wykupieniem polisy, to w związku z nim nie ma prawa do prywatnej opieki lekarskiej.
Towarzystwa Ubezpieczeniowe generalnie pokrywają wyłącznie kosztów zaplanowanych zabiegów, rutynowych badań i okresowych wizyt lekarskich. Nie chcą brać odpowiedzialności za leczenie pacjentów w nagłych przypadkach, ponieważ nie są do tego w pełni gotowe.