20.9 C
Warszawa
sobota, 22 czerwca, 2024
Strona głównaAktualnościNa czym najbardziej zarabiają ubezpieczyciele?

Na czym najbardziej zarabiają ubezpieczyciele?

Na czym najbardziej zarabiają ubezpieczyciele?Głównym źródłem dochodów Towarzystw Ubezpieczeniowych są oczywiście składki od klientów na wszelkiego rodzaju polisy ubezpieczeniowe. Niemniej jednak, wbrew pozorom, to nie jedyny sposób na wypracowanie przez ubezpieczycieli wysokich zysków.

W ubiegłym roku zyski ubezpieczycieli majątkowych wciąż wzrastały. Dane za I kwartał 2012 roku pokazują, ze tendencja ta się utrzymuje. W porównaniu z rokiem 2011 zyski ubezpieczycieli majątkowych wzrosły już o 80%. Polska Izba Ubezpieczeń podaje, że ubezpieczyciele życiowi zarobili o 9,2% więcej niż przed rokiem. Jak widać, w różnych sferach działalności Towarzystwa Ubezpieczeniowe wyraźnie zarabiają coraz więcej. Jak to możliwe?

Ubezpieczyciele mogą cieszyć się wyższymi zarobkami za sprawą wypracowania wysokich wyników finansowych przez duże zakłady ubezpieczeń. Rośnie ich rentowność, co przekłada się automatycznie na wzrost zysków po stronie indywidualnych ubezpieczycieli.

Świadczenia z tytułu ubezpieczeń na życie wypłacone ubezpieczonym przez ubezpieczycieli wyniosły w ubiegłym roku 5,88 mld zł, zaś z tytułu ubezpieczeń majątkowych – 3,26 mld zł. Wydaje się, że to bardzo dużo, ale o wiele więcej środków zebrali ubezpieczyciele ze składek osób ubezpieczonych. Polska Izba Ubezpieczeń podaje, że wzrost zysków ubezpieczycieli związany jest również ze wzrostem cen polis ubezpieczeniowych. Przykładowo, wzrosły kwoty składek na ubezpieczenie OC i AC. W ciągu roku nastąpił wzrost średniej składki za ubezpieczenie OC. Powodem tego jest poszerzenie ochrony dla poszkodowanych w wypadkach komunikacyjnych. Rosną zdecydowanie koszt pokrywania szkód osobowych. Z ubezpieczeń OC w I kwartale tego roku wypłacono 1,3 mld zł odszkodowań i świadczeń, a 922 mln zł z polis autocasco.

W porównaniu z tym samym okresem 2011 roku, maleje liczba szkód, które pokrywane są z ubezpieczenia OC i AC. W zeszłym roku szkód tych z ubezpieczeń AC kierowców było 227 tys., a dziś jest ich zaledwie 194 tys. W przypadku OC proporcje te wynoszą: 310 tys. szkód w ubiegłym roku i 279 tys. szkód w tym roku.

Rosną składki na ubezpieczenia majątkowe pozakomunikacyjne, co również wiąże się ze wzrostem zysków ubezpieczycieli. Mowa tu o polisach od ognia i innych żywiołów oraz o polisach dotyczących pozostałych szkód rzeczowych, związanych z nieruchomościami. Na rynku polis na życie wzrosła składka pobierana z tytułu umów krótkoterminowych i produktów strukturyzowanych.