22.4 C
Warszawa
wtorek, 18 czerwca, 2024
Strona głównaAktualnościNa co zwrócić uwagę, wybierając AC?

Na co zwrócić uwagę, wybierając AC?

kalkulator ubezpieczeń komunikacyjnych
kalkulator ubezpieczeń komunikacyjnych

Chociaż wielu kierowców ogranicza się wyłącznie do wykupienia obowiązkowej polisy OC, większość ma świadomość znaczenia pełnej ochrony ubezpieczeniowej. Efekt? Wykupują ubezpieczenie AC, chcąc uchronić się przed nieprzewidzianymi zdarzeniami losowymi i finansowymi skutkami takich sytuacji.
Wykorzystując kalkulator ubezpieczeń komunikacyjnych, można szybko i prosto wyliczyć wysokość składki AC. Warto jednak mieć świadomość, że w tym przypadku kierowanie się wyłącznie ceną może mieć przykre konsekwencje.
Dlaczego przy wyborze AC nie kierować się ceną?
Ubezpieczenie OC przyzwyczaiło kierowców do tego, by przy wyborze polisy kierować się ceną. W tym przypadku im tańsze ubezpieczenie, tym lepiej. Dzieje się tak, ponieważ zarówno zakres, jak i maksymalne sumy gwarancyjne są jednakowe – bez względu na wysokość składki i bez względu na wybraną firmę ubezpieczeniową.
Inaczej jest jednak w przypadku AC. Tutaj wysokość składki jest wypadkową kilku czynników. I to właśnie wszystkie kwestie należy wziąć pod uwagę, by wybrać najlepsze (odpowiadające potrzebom i oczekiwaniom) autocasco.

  • Zakres ubezpieczenia

Kluczową kwestią, jeśli chodzi o ubezpieczenie AC jest jego zakres. Im szerszy, tym większą ochroną ubezpieczeniową objęty jest pojazd.
Polisa AC może uwzględniać między innymi ochronę w razie działania żywiołów (np. pożaru, burzy z piorunami, gradobicia, powodzi), kradzieży, aktów wandalizmu, zderzenia z innym pojazdem (bez względu na to, kto był sprawcą).
Wykorzystując kalkulator ubezpieczeń komunikacyjnych, warto więc określić swoje wymagania i oczekiwania, dzięki czemu uda się określić potrzebny zakres ubezpieczenia AC. To pozwoli uniknąć płacenia wysokich składek, gdy jest to zbędne – nie wszyscy bowiem potrzebują pełnej ochrony ubezpieczeniowej.

  • Obowiązujące wyłączenia

Warto mieć świadomość, że każda firma ubezpieczeniowa posiada własny regulamin. Na jego mocy mogą istnieć różnego rodzaju wyłączenia. Są to sytuacje, w przypadku których ubezpieczyciel ma prawo odmówić wypłaty odszkodowania.
O obowiązujących wyłączeniach można dowiedzieć się z OWU (Ogólnych warunków ubezpieczenia). Dobrze jest więc zapoznać się z informacjami podczas wyboru konkretnej oferty autocasco.

  • Wysokość franszyzy integralnej

Chcąc wykupić AC, kalkulator ubezpieczeń komunikacyjnych nie da informacji o franszyzie integralnej. Mimo wszystko należy zasięgnąć informacji o tej kwestii, ponieważ jej wartość może wpłynąć na szacowaną składkę polisy autocasco.
Franszyza integralna jest wartością (określaną procentowo lub kwotowo), poniżej której ubezpieczyciel nie podejmie się likwidacji szkody. Jeśli więc franszyza ustalona zostaje na poziomie 200 zł, naprawa uszkodzonego lusterka o wartości 120 zł zostanie wykonana na koszt właściciela pojazdu.

  • Wartość udziału własnego w szkodzie

Przymierzając się do wykupienia polisy AC, należy zwrócić uwagę również na wartość udziału własnego w szkodzie. Jest to z góry ustalona kwota, którą ubezpieczyciel każdorazowo potrąca z wypłacanego świadczenia. Jeśli jednak wysokość odszkodowania nie przekroczy wartości udziału własnego, wówczas ubezpieczyciel nie wypłaca żadnej kwoty.
Im wyższy udział własny, tym mniejsza składka za AC. Warto jednak dokładnie przeanalizować tę kwestię, ponieważ nie zawsze wysoki udział własny jest opłacalny.