19.6 C
Warszawa
czwartek, 23 maja, 2024
Strona głównaAktualnościNa co pożyczamy pieniądze?

Na co pożyczamy pieniądze?

polacy_zyja_na_kredytKredyty gotówkowe, sprzedaż ratalna, limit w koncie osobistym, a może pożyczka w firmie pozabankowej – źródeł pozyskiwania dodatkowych środków finansowych może być bardzo wiele. Pytanie tylko, na co tak właściwie Polacy pożyczają pieniądze? Deutsche Bank PBC tworząc swój raport „Portret finansowy Polaków 2012. Plany na 2013 rok” odpowiedział na to pytanie.
Zaskakujące może być to, jak odpowiadali najczęściej respondenci biorący udział w badaniu Deutsche Banku PBC. Ponad 44% Polaków uważa, że nie ma potrzeby zaciągać jakichkolwiek pożyczek, ponieważ nigdy nie brakuje im pieniędzy. Może być to spowodowane nie tyle dobrą sytuacją finansową niemalże połowy Polaków, ale brakiem możliwości zaciągnięcia pożyczki i obawy przed zapożyczaniem się. Nie każdy chce żyć na kredyt. Wielu z nas obawia się zadłużania, ponieważ nie jest w stanie określić, jaką sytuację materialną będzie miało za rok czy dwa. Brak stabilizacji finansowej powoduje, że Polacy wolą w ogóle nie zapożyczać się. Jeśli chcą wyremontować dom, czy wyjechać na rodzinne wakacje, zbierają na ten cel przez kilka lat i płacą za realizację swoich marzeń gotówką.
Jeśli już zaciągamy kredyty i pożyczki, to najczęściej ich przeznaczeniem jest remont mieszkania. Może być to zakup nowego wyposażenia łazienki czy kuchni, albo generalna zmiana wystroju. Ponad 15% respondentów w badaniu Deutsche Banku odpowiedziało w ten sposób. Prawie połowa mniej – 7,9% badanych, zaciąga zobowiązania w bankach w momencie, kiedy potrzebuje wymienić zepsuty sprzęt RTV lub AGD. 6,6% Polaków jest skłonna zapożyczyć się, kiedy trzeba naprawić samochód. Jeśli pojazd potrzebny jest do pracy, wówczas dana osoba musi skredytować jego naprawę, o ile nie posiada własnych oszczędności na ten cel.
W jakich jeszcze sytuacjach potrzebujemy dodatkowych pieniędzy? Deutsche Bank PBC podaje, że często kredyt lub pożyczka zaciągany jest na urlop wypoczynkowy i zorganizowanie wakacji. Bardzo ciekawe jest to, że Polacy zapożyczają się także po powrocie z urlopu, kiedy okazuje się, że domowy budżet został przekroczony przez wakacyjne wojaże. Pożyczamy przy zbliżających się świętach lub na początku roku szkolnego. Część z nas finansuje kredytem zakup samochodu. Podwyżki rachunków domowych, konieczność ubezpieczenia samochodu i nieoczekiwane wydatki, to kolejne sytuacje, w których potrzebujemy dodatkowych pieniędzy. 0,80% respondentów odpowiedziało, że zaciąga kredyt na zakup mieszkania albo w momencie, kiedy trzeba zapłacić podatek dochodowy.
Deutsche Bank PBC nie wziął przy tym pod uwagę tego, jak wysokie kredyty zaciągają Polacy na poszczególne cele. Jeśli taki parametr zostałby uwzględniony w niniejszych rozważaniach, struktura odpowiedzi respondentów mogłaby przedstawiać się inaczej. Na pewno wydatki na zakup mieszkania są przy tym największe, a co za tym idzie – na taki cel zapożyczamy się w najszerszym zakresie.