30.7 C
Warszawa
piątek, 12 lipca, 2024
Strona głównaAktualnościMyślisz, że wiesz już wszystko o NNW? Przeczytaj ten artykuł

Myślisz, że wiesz już wszystko o NNW? Przeczytaj ten artykuł

Podpisałeś umowę na OC i TU zaproponowało ci dodatkowo NNW? Zapoznaj się z ogólnymi warunkami w umowie, sprawdź sumę ubezpieczenia i upewnij się, że wiesz w jakich okolicznościach nie będziesz mógł liczyć na odszkodowanie.

 

Ubezpieczenie NNW ubezpieczeniu nierówne

Zgodnie z obowiązującym prawem, NNW są polisami nieobowiązkowymi, dlatego ich zakres nie jest standaryzowany tak, jak w przypadku OC i może różnić się w zależności od towarzystwa ubezpieczeniowego i samej oferty.
Z tego też powodu – na chwilę kiedy zdecydujesz o podpisaniu kompletu dokumentacji, raz jeszcze zapoznaj się z OWU i wykluczeniami z odpowiedzialności TU.
Co powinieneś sprawdzić przed podpisaniem umowy NNW?

  • 1. Za nałogowe palenie papierosów zapłacisz więcej

Jeśli jesteś palaczem, musisz liczyć się z wyższą składką ubezpieczeniową. Zgodnie z raportem:
–        […] osobą niepalącą jest klient, który nie pali od przynajmniej 1 roku. Z kolei osoby palące nałogowo, tj. około 1-2 paczki dziennie mają obniżoną szansę na podpisanie polisy NNW (nałogowym palaczem jest osoba, jaka zdaje sobie sprawę z konsekwencji palenia papierosów, a mimo to po papierosy sięga regularnie i w dużych ilościach) – czytamy w materiale: „Palenie papierosów a ubezpieczenie” Comperia.pl.
Pamiętaj, że jeśli ukryjesz przez ubezpieczycielem fakt palenia papierosów, możesz być pewien, że w wybranych okolicznościach TU odmówi ci odszkodowania.

  • 2. Suma ubezpieczenia NNW może być różna

Tak, jak wskazaliśmy – NNW różnią się od siebie, a w tym m.in. sumą ubezpieczenia. W zależności od oferty TU i wysokości składki rocznej możesz podpisać umowę, która będzie chroniła cię przed zdarzeniami losowymi w zakresie od kilku do nawet kilkuset tys. złotych.

  • 3. Popularne wykluczenia, za które nie dostaniesz odszkodowania

shutterstock_111409766Upewnij się, że rozumiesz wszystkie wykluczenia z odszkodowania TU, jakie zostały wpisane do umowy. Jeśli z jakimiś się nie zgadzasz, możesz negocjować warunki, dopłacić do polisy lub pogodzić się z jej zawartością.
Przyjmuje się, że odszkodowania nie dostaniesz jeśli powstałe szody były następstwem udziału w wyścigach samochodowych, pokazach kaskaderskich, próby samobójczej, popełnienia przestępstwa lub użycia alkoholu oraz środków psychoaktywnych (narkotyków i substancji odurzających).