5.8 C
Warszawa
czwartek, 18 kwietnia, 2024
Strona głównaAktualnościKto może otrzymać i ile wynosi dofinansowanie PFRON na pracowników niepełnosprawnych?

Kto może otrzymać i ile wynosi dofinansowanie PFRON na pracowników niepełnosprawnych?

Zgodnie z przepisami prawa każda firma, która zatrudnia więcej niż 25 pracowników, powinna zatrudniać również osoby niepełnosprawne. Ci, którzy nie przestrzegają tego zapisu, narażeni są na kary pieniężne. To poważny problem, ponieważ osoby niepełnosprawne są często tak samo kompetentnym i wykwalifikowanymi osobami jak inni pracownicy.
Niepełnosprawnych osób w wieku produkcyjnym w Polsce jest ponad 3 miliony, z czego tylko około 28% podejmuje pracę. Co stoi za tak niskimi statystykami? Przede wszystkim to niewiedza pracodawców oraz panujące stereotypy. Firmy boją się, że wraz z zatrudnieniem osoby niepełnosprawnej mogą narazić się na szereg problemów, będą musieli przebudować swoje biuro czy też narażać się na problemy w realizacji swoich zadań i tym samym niezadowolenie klientów.
Jest jednak wprost przeciwnie, ponieważ osoby niepełnosprawne zgłaszające się do pracy są nierzadko bardziej wartościowymi, zmotywowanymi pracownikami od osób zdrowych i wielu z nich nie wymaga również żadnych szczególnych zmian na stanowisku pracy.
Kiedy można otrzymać dofinansowanie?
Aby pracodawcy byli bardziej skłonni do zatrudniania osób niepełnosprawnych, Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON) prowadzi szereg różnego rodzaju działań pomocowych mających na celu wsparcie zatrudnienia. Jednym z nich jest możliwość uzyskania dofinansowania do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych, a także na przystosowanie miejsc pracy dla osób niepełnosprawnych, gdy jest to potrzebne.
Pracodawca może otrzymać dotację PFRON na osobę, która jest zatrudniona zgodnie z przepisami prawa pracy, w związku z tym nie dotyczy ono osób, z którymi zawarto umowy cywilnoprawne, na przykład umowę o dzieło czy też umowa zlecenia.
Do pobierania dofinansowań do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych uprawnieni są:

  • pracodawcy prowadzący zakłady pracy chronionej
  • pracodawcy zatrudniający w przeliczeniu na pełny wymiar czasu pracy mniej niż 25 pracowników
  • pracodawcy zatrudniający minimum 25 pracowników w przeliczeniu na pełny wymiar czasu pracy, przy czym muszą osiągnąć wskaźnik zatrudnienia osób niepełnosprawnych w wysokości minimum 6%

Ile oszczędza firma zatrudniając niepełnosprawnego?
Przyjmując za przykład firmę, zatrudniającą 50 osób możemy podać, że dla takiego przedsiębiorstwa, kwota oszczędności w skali roku może wynieść 65tyś zł.
Ostateczna kwota dofinansowania będzie zależała od stopnia niepełnosprawności osób, które chcemy zatrudnić, przy czym największe dofinansowania przysługują w przypadku przyjęcia do pracy osób, u których orzeczono chorobę psychiczną, upośledzenie umysłowe, całościowe zaburzenia rozwojowe lub epilepsję oraz w przypadku osób niewidomych w stopniu znacznym i umiarkowanym.
Znalezienie dobrego pracownika z niepełnosprawnością nie musi być trudne. Agencja pracy tymczasowej dla osób niepełnosprawnych Capital Work Sp. z o.o. działa od 2012 roku i zajmuje się outsourcingiem w zatrudnianiu osób niepełnoprawnych. Dzięki jej wsparciu można znaleźć zmotywowanych i wykwalifikowanych pracowników jeszcze łatwiej i otrzymać wsparcie w ich zatrudnieniu.