8.2 C
Warszawa
czwartek, 18 kwietnia, 2024
Strona głównaAktualnościMoody`s obniża rating Uni Credit. Co z Pekao S.A.?

Moody`s obniża rating Uni Credit. Co z Pekao S.A.?

Moody`s obniża rating Uni Credit. Co z Pekao S.A.?W poniedziałek Agencja Ratingowa Moody`s obniżyła oceny 13 włoskich banków, w tym Uni Credit – większościowego akcjonariusza banku Pekao S.A. Zdaniem analityków, polscy klienci, nie mają jednak powodów do obaw.

Obniżenie oceny banków, powiązane jest z pogarszającą się sytuacją włoskiej gospodarki. W czwartek, 12 lipca, Agencja Moody’s Investor Service negatywnie oceniła wzrastający dług publiczny Włoch. Obniżenie oceny ratingowej o dwa punkty, z A3 do Baa2, bezpośrednio powiązane było z wyemitowaniem przez Rzym kolejnej transzy obligacji. Moody`s, dokonując oceny włoskiej gospodarki, podkreśliła „dalszą negatywną perspektywę” rozwoju sytuacji ze względu na źródło finansowej zapaści Italii, jakim jest kryzys gospodarczy w Grecji i Hiszpanii.

Na obniżenie oceny włoskich banków i instytucji finansowych nie trzeba było długo czekać. Już w poniedziałek, Moody`s ogłosił nowe oceny. Banki straciły od 1 do 2 punktów. Wśród banków, które odnotowały spadek zaufania Agencji, znalazł się bank Uni Credit. Jego ocena została zredukowana z poziomu A3 do Baa2 czyli „średnio gorszego”. Od oceny „śmieciowej” dzielą bank zaledwie dwa punkty. Na tak surową ocenę banków, wpływ ma przede wszystkim pogarszającą się sytuacja gospodarcza Włoch (wzrastające zadłużenie, bezrobocie, niska stopa wzrostu gospodarczego), a także kryzys oraz stagnacja na rynkach zewnętrznych.

Uni Credit jest większościowym udziałowcem Pekao S.A. (59 proc. akcji). Klienci Pekao mogą spać jednak spokojnie. Bank cieszy się stosunkowo wysoką oceną Agencji Moody`s – A2 – o trzy punkty wyższą niż spółka matka. Poza tym bank Pekao S.A. korzysta z lokalnych gwarancji depozytów oraz podlega polskiemu nadzorowi finansowemu. Dodatkowo klienci, którzy deponują w banku środki, mają zagwarantowany zwrot całości depozytu do kwoty 100 tys. euro na osobę.