31.2 C
Warszawa
poniedziałek, 22 lipca, 2024
Strona głównaAktualnościCzy Moneyback jeszcze istnieje?

Czy Moneyback jeszcze istnieje?

moneyback_dużeBanki muszą silnie konkurować o każdego potencjalnego klienta na rynku finansowym. Przede wszystkim, mowa tu jest o klientach, którzy dotychczas korzystali z usług innego banku, a obecnie rozważają możliwość zmiany dostawcy usług bankowych. Złotą regułą marketingu jest, że łatwiej utrzymać dotychczasowego klienta, niż pozyskać nowego. Banki „przywiązują” klientów do siebie między innymi różnorodnymi bonusami bankowymi, z których najbardziej pożądane są programy typu Moneyback.
Programy tego rodzaju pozwalają klientom na pozyskanie dodatkowych pieniędzy od banku między innymi z tytułu użytkowania karty płatniczej – debetowej lub kredytowej, albo z uwagi na korzystanie aktywnie z konta bankowego. Jak działają i w którym banku warto założyć konto i korzystać z karty?
Opłaty interchange miały pogrzebać Moneyback
Eksperci twierdzili, że program Moneyback przestanie istnieć, albo zostanie stanowczo ograniczony wraz ze zmniejszeniem opłat interchange, pobieranych przez banki od sklepów i punktów usługowych przy przyjmowaniu płatności kartą za zakupy. Ustawa o zmianie ustawy o usługach płatniczych, dotycząca m.in. obniżenia opłat interchange weszła w życie 1 stycznia 2014 roku, ale dopiero od 1 lipca bieżącego roku zacznie obowiązywać maksymalna stawka opłaty interchange w wysokości 0,5%. Akceptanci płatności bezgotówkowych będą więc ponosili niższe koszty umożliwiania swoim klientom dokonywania płatności kartą. Dzięki temu najprawdopodobniej ulegnie zwiększenia sieć punktów usługowych i handlowych z możliwością realizowania bezgotówkowych form płatności.
Ograniczenie opłat interchange jak dotychczas nie wpłynęło w sposób znaczący na Moneyback w wielu bankach w Polsce. Andrzej Prajsnar, z serwisu eBroker.pl informuje, że
„Pomimo niesprzyjających warunków (redukcja opłat interchange i niskie oprocentowanie kredytów) kilka krajowych banków nadal oferuje swoim klientom zwrot za transakcje bezgotówkowe. Większość premii jest naliczana po zakupie określonego produktu lub usługi (np. paliwa). Jedynie dwa banki uwzględniają wszystkie kategorie wydatków, które zostały rozliczone przy pomocy karty debetowej.”
W praktyce banki płacą klientom, nawet po kilkaset złotych rocznie, za aktywne wykorzystywanie karty płatniczej wydanej do konta, jak i samego rachunku. Trzeba jednak przy tym spełnić warunki promocji, aby móc cieszyć się z dodatkowego bonusu od banku.
Czym jest Moneyback?
W zależności od banku, program premiowy dla klientów aktywnie korzystających z produktów bankowych – karty lub konta, nazywany może być w odmienny sposób. Jest to Moneyback lub Cashback. Oba programy opierają się na podobnych mechanizmach, mianowicie pozwalają odzyskać określony przez bank, procent od obrotów wykonywanych kartą lub w formie przelewów z rachunku bankowego.
Moneyback cieszy się niesłabnącą popularnością wśród konsumentów. W ubiegłorocznym badaniu Narodowego Banku Polskiego Polacy potwierdzili, że częściej sięgaliby po kartę płatniczą, jeśli miałaby ona funkcję Moneyback. Z kolei, w badaniu firmy Ernst & Young 31% klientów banków wskazało, że ceni sobie Monayback jako najlepszy program lojalnościowy banków.
„Na tle Europy wypadamy jednak blado. Moneyback jest bardziej popularny we Francji i Wielkiej Brytanii, gdzie pozytywnie o tego rodzaju usłudze wypowiedziało się odpowiednio 45 proc. i 42 proc. badanych. Wynika to najprawdopodobniej z większej świadomości istnienia tego typu usług w krajach lepiej rozwiniętych” jak skomentowała wyniki badań Anna Kowal, ekspert w Grupie Rynków Finansowych Ernst & Young.
Dla kogo Moneyback?
Nie wszyscy klienci banków w Polsce mają okazję korzystać z programów Moneyback w ramach usług bankowych. Tylko lojalność wobec banku, stałe wpływy na rachunek osobisty i użytkowanie karty płatniczej pozwalają na uzyskanie gotówki z Moneyback. W zależności od banku, Moneyback może być stosowany do wszystkich lub zdefiniowanych transakcji dokonywanych kartą.
W niektórych bankach z tytułu Moneyback i dodatkowych bonusów pieniężnych, można uzyskać w ciągu roku ponad 1000 zł. Taką ofertę ma obecnie, według rankingu Bankier.pl BZWBK, czy Credit Agricole. W pierwszym przypadku można zgarnąć 1760 zł rocznie w jeden rok, posiadając konto i kartę „123”. 300 zł BZ WBK wypłaci klientowi z tytułu opłat za rachunku. Za Moneyback na karcie kredytowej można zyskać 760 zł, a za aktywne korzystanie z konta – 500 zł. Dodatkowo, BZ WBK płaci za polecenia zapłaty – do 200 zł rocznie.
W Credit Agricole w ciągu roku można zarobić 1000 zł, za założenie konta i wpływach minimum 1,5 tys zł.
Przed skorzystaniem z promocji Moneyback klient powinien dokładnie sprawdzić, czego ona dotyczy i jakie koszty będzie musiał wcześniej ponieść, aby dodatkowe pieniądze z banku w ogóle móc otrzymać.
Cięcia w Moneyback
Jeszcze do końca 2013 roku wiele banków oferowało program Moneyback jako zachętę dla klientów do zakładania kont bankowych i korzystania z płatności kartą. Dziś po wejściu w życie wspominanej ustawy, wiele instytucji bankowych wycofało się z programów lojalnościowych tego typu. Najlepszy tego przykładem było zlikwidowanie 5% zwrotu w Alior Sync od 1 kwietnia 2014 roku, z tym, że bank ten w ogóle obecnie już nie istnieje. Z Moneyback rezygnował po kolei Bank BGŻ przy „Koncie z premią”, Bank Millennium przy „Dobrym koncie” i BZ WBK przy koncie „Wydajesz i Zarabiasz”. Inne banki zdecydowały się zaś na ograniczenie możliwości uzyskania zwrotu z Moneyback, np. Alior Bank zmniejszył zwrot z „Konta Rozsądnego” do maksymalnie 400 zł zwrotu rocznie.