31.2 C
Warszawa
poniedziałek, 22 lipca, 2024
Strona głównaAktualnościMłodzi Polacy na kredycie

Młodzi Polacy na kredycie

mlodzi_zyja_na_kredytKredyt to często jedyny sposób na zakup własnego mieszkania, uruchomienie firmy, czy na spełnienie marzeń własnym samochodzie. Młodzi Polacy nie chcą czekać na to, aby się „dorobić” z resztą, nawet wieloletnia praca może nie przynieść im takich zarobków, jakie pozwoliłyby na zaoszczędzenie na mieszkanie. Dlatego też osoby młode coraz częściej żyją na kredyt.

Niestety, często zaciągają kredyty lekkomyślnie, stając się dłużnikami wpisanymi do baz Biura Informacji Kredytowej z negatywną historią. Już na etapie rozpoczynania samodzielnego życia, kiedy młoda osoba ma nieco ponad 18 lat, zaczynają się jej pierwsze finansowe kłopoty.

Portal Bankier.pl podaje na podstawie rejestru Grupy Kruk, że wśród nierzetelnych dłużników jest aż 64 tys. młodych osób, w wieku od 18 do 25 lat. Prawie połowa z nich nie spłaciła długu wobec banku i zalega z kolejnymi ratami, a 25% ma nieopłacone rachunki telefoniczne. Należy pamiętać, że również niedopełnienie takich zobowiązań może prowadzić do wpisania danej osoby do rejestru dłużników, albo dokonania negatywnego wpisu w BIK-u. Już 200 zł zadłużenia, które nie jest spłacane regularnie, odpowiednio z ustalonym harmonogramem, zgodnie z istniejącymi przepisami może doprowadzić do wpisania dłużnika do bazy Biura Informacji Gospodarczej.

Młodzi ludzie nie myślą perspektywicznie, że taki dług i wpis w BIK może w najbliższej przyszłości spowodować, że bank odmówi udzielenia kredytu hipotecznego.

Średni, niespłacony dług osób młodych w wieku od 18 do 25 lat, według informacji zgromadzonych przez Grupę Kruk, wynosi niewiele – 4 tys. zł.

Osoby młode i zadłużone, często nie wiedzą, co mają zrobić w takiej sytuacji. Najczęstszą praktyką w ich przypadku jest unikanie banków i firm windykacyjnych. Prowadzi to do bardzo poważnych sytuacji. Następuje bezwzględna egzekucja należności, prowadząca do odebrania młodej osobie należących do niej rzeczy, chociażby sprzętu komputerowego czy samochodu. Unikanie dłużników jest zdecydowanie najgorszym pomysłem, na jaki wpadają młode osoby nieregulujące terminowo zobowiązań. Priorytetem powinno być dla nich polubowne załatwienie sprawy.

Najliczniejszą grupę osób młodych, posiadających zadłużenie, tworzą mieszkańcy Śląska – jest ich prawie 9 tysięcy. Niecałe 8 tysięcy młodych mieszkańców województwa Mazowieckiego znajduje się w podobnej sytuacji. Nieco ponad tysiąc osób w województwie świętokrzyskim w wieku od 18 do 25 lat posiada zadłużenie. Z danych zgromadzonych przez Grupę Kruk wynika, że w rejestrze średnie zadłużenie w wysokości ponad 5 tys. zł mają młodzi dłużnicy z Małopolski, a prawie 5 tys. zł z Wielkopolski.