8.2 C
Warszawa
czwartek, 18 kwietnia, 2024
Strona głównaAktualnościMinimum 100 zł w mBanku

Minimum 100 zł w mBanku

mokazjeKlienci największego, internetowego banku w Polsce, mBanku, należącego do grupy BRE Bank, w ostatnim czasie mogli poczuć się niekomfortowo w związku z wprowadzeniem w życie nowej tabeli opłat i prowizji. Nagle bowiem okazało się, że karta debetowa wydawana przez mBank do konta osobistego, nie jest bezwarunkowo bezpłatna. Co więcej, klient musi za nią zapłacić 4 zł miesięcznie, co daje opłatę w wysokości 48 zł w skali roku.

mBank informuje jednocześnie, że zrezygnuje z pobierania opłaty za kartę w danym miesiącu, jeśli klient dokona za jej pośrednictwem płatności na kwotę co najmniej 100 zł. Pieniądze te muszą zostać wydane w sklepach i punktach usługowych, a więc wypłacenie z bankomatu przy użyciu karty 100 zł nie będzie zwalniało klienta mBanku z obowiązku opłacenia opłaty za kartę płatniczą.

Bank wprowadził nowe opłaty za kartę w odpowiedzi na malejące opłaty interchange, czyli opłaty pobierane od handlowców przez bank otwartości każdej transakcji kartowej. Już w połowie 2014 roku opłata interchange, stanowiąca przychód każdego banku w Polsce, będzie mogła wynosić nie więcej niż 0,5% wartości transakcji kartowej. Dotychczas było to co najmniej 1%. mBank zdecydował się więc na wprowadzenie opłat za użytkowanie kart.

Opłaty w wysokości 4 zł za kartę płatniczą nie uiszczają obecnie ci klienci, którzy wykupią usługę bezpłatnych bankomatów w całej Polsce w cenie 5 zł miesięcznie. Nie jest wówczas istotne, na jaką kwotę dokonują w ciągu miesiąca zakupów w sklepach i punktach usługowych. Od listopada 2013 roku ma to ulec zmianie. Warunek bezpłatności karty debetowej będzie taki sam, jak w przypadku użytkowników bez wykupionej usługi bezpłatności wszystkich bankomatów Polsce.

Wprowadzając 4 złotową opłatę za posiadanie karty debetowej dla wszystkich klientów bez wyjątku, mBank jednocześnie chce zachęcić ich do płacenia w sklepach bezgotówkowo, przy użyciu karty. Wymóg zapłacenia 100 zł kartą nie jest być może wygórowany, ale jest to kolejny dowód na to, że konta bankowe i karty płatnicze przestają być w polskich bankach całkowicie i bezwarunkowo bezpłatne.

mBank ma w swojej ofercie nie tylko podstawowe eKonto, ale rachunek osobisty w rozszerzonej wersji – z bezpłatnymi bankomatami w całej Polsce. W jego przypadku nie trzeba uiszczać miesięcznej opłaty w wysokości 5 zł za darmowe bankomaty, ale opłata za kartę wyniesie 7 zł miesięcznie, jeśli klient nie korzysta z niej aktywnie. mBank rezygnuje z pobierania takiej opłaty, jeśli limit miesięcznych transakcji bezgotówkowych dokonanych kartą przekroczy co najmniej 200 zł.