8 C
Warszawa
wtorek, 16 kwietnia, 2024
Strona głównaAktualnościMieszkanie na kredyt? O to coraz trudniej

Mieszkanie na kredyt? O to coraz trudniej

Mieszkanie na kredyt? O to coraz trudniej

Banki bardzo ostrożnie podchodzą do kwestii udzielania kredytów mieszkaniowych. Należy powiedzieć, że mocno zaostrzyły one prowadzoną politykę kredytowania. Szans na uzyskanie kredytu nie mają osoby, które posiadają niskie zarobki i nie mogą wskazać wkładu własnego na zakup mieszkania. Banki nie chcą ryzykować, że ich kredyty nie będą spłacane, stąd też więcej decyzji odmownych dla klientów. W stosunku do poprzedniego roku liczba udzielonych kredytów spadła w I kwartale 2012 roku o około 6%. Jeszcze większe spadki widoczne są w odniesieniu do I kwartału 2011 roku.

Brak dostępu do kredytów hipotecznych powoduje, że mało kto może sobie pozwolić na zakup mieszkania. Brakuje osób, które byłyby skłonne nabyć nieruchomości mieszkalne – czy to z własnych oszczędności, czy to na kredyt bankowy, zakładając, że mają one wystarczającą zdolność kredytową do uzyskania takiego zobowiązania. Z drugiej strony, developerzy oddają do użytku nowe mieszkania. Rośnie podaż mieszkań – na rynku pierwotnym i wtórnym. W wyniku takiej sytuacji sprzedający są zmuszeni do daleko idących obniżek cen, jeśli zależy im na szybkiej sprzedaży mieszkania. W innym razie mogą oczekiwać na sprzedaż mieszkania przez kilka lat, kiedy sytuacja na rynku kredytów mieszkaniowych w Polsce zmieni się.

Z danych pochodzących z systemu Analiz i Monitorowania Rynku Obrotu Nieruchomościami wynika, że wciąż utrzymuje się w Polsce tendencja spadkowa cen transakcyjnych mieszkań w największych aglomeracjach w Polsce. Patrząc na wykaz średnich cen za mkw. powierzchni mieszkalnej w poszczególnych miastach w naszym kraju wyraźnie widać, że jeszcze rok temu sprzedający mogli liczyć na sprzedaż mieszkania po o wiele bardziej atrakcyjnej cenie, niż dziś.

W Warszawie w I kwartale 2012 roku średnia cena transakcyjna za mkw. mieszkania wynosiła 7536 zł, podczas gdy rok wcześniej było to 7982 zł. Podobnie jest w Katowicach, Łodzi, Wrocławiu, Gdańsku, Krakowie i w Poznaniu. Wśród tych dużych aglomeracji miejskich najmniej za mkw. powierzchni mieszkalnej zapłacimy w aglomeracji Katowickiej – 3225 zł.

Eksperci opiniują na podstawie wyników akcji kredytowej w ostatnich kwartałach, że mamy do czynienia z tendencją spadkową w tej dziedzinie. Jednocześnie, mieszkania wprowadzane na rynek pierwotny i wtórny nieruchomości nie mogą znaleźć nabywców, chyba, że ich cena znajduje się znacznie poniżej średniej. Pojawiają się w związku z tym pierwsze propozycje o podjęcie decyzji politycznych w kwestii szeroko rozumianej polityki mieszkaniowej.