14.8 C
Warszawa
niedziela, 23 czerwca, 2024
Strona głównaAktualnościmBank: milion Klientów na 5 urodziny

mBank: milion Klientów na 5 urodziny

W nocy z 25 na 26 listopada 2000 roku swoim wejściem na rynek mBank rozpoczął trwającą do dziś rewolucję polskiej bankowości. Już milion Klientów korzysta z usług mBanku – innowatora w świecie finansów, pierwszego wirtualnego banku w Polsce. W końcu 2000 roku zaledwie 50 tys. osób w Polsce korzystało z internetowego dostępu do banku, dziś jest ich prawie 3,7 mln – w ciągu pięciu lat nastąpił 74 krotny wzrost! W tym samym okresie mBank pozyskał 1 milion Klientów i blisko 3,9 mld zł aktywów, co czyni go jednym z 20 największych banków internetowych na świecie oraz jednym z 10 w Europie.

Milion Klientów w 5 lat – to osiągnięcie, które nawet mnie zaskoczyło. Zwłaszcza, że pierwsze prognozy zakładały pozyskanie do końca 2005 roku 450 tys. Klientów. Tymczasem na skorzystanie z oferty mBanku decyduje się około 1000 osób dziennie – to ogromne tempo wzrostu – podkreśla Sławomir Lachowski, pomysłodawca oraz twórca mBanku.

Wprowadzony oraz zastosowany przez mBank model biznesowy stał się rewolucją w finansach i przełomem na rynku bankowości detalicznej w Polsce. Po pięciu latach ciągłego rozwoju oraz wdrażania kolejnych, innowacyjnych produktów i usług do jego oferty, nazwa Bank wirtualny, przestała być aktualna.
Dzisiaj mBank jest rentowną instytucją finansową pierwszego wyboru, oferującą najlepsze produkty bankowe oraz niebankowe na rynku. W przyszłości mBank stanie się otwartą platformą finansową, pozwalającą Klientom na porównanie ofert różnych firm i dokonanie świadomego wyboru odpowiednich produktów.

Możemy mówić o pewnej symbolice. DiBa – największy bezpośredni bank na świecie, może pochwalić się dzisiaj liczbą 5 milionów Klientów. Jednak musiało minąć 40 lat zanim to nastąpiło. Bill Gates powiedział kiedyś: oblicze biznesu zmieni się w ciągu następnych 10 lat więcej, niż w przeciągu ostatnich 50 lat. I właśnie sukces mBanku jest najlepszym przykładem tych zmian – zaznacza Sławomir Lachowski.

mBank, wykorzystując nowoczesną technologię, jako pierwszy w Polsce zaoferował produkty oraz usługi dostępne wyłącznie za pośrednictwem zdalnych kanałów dostępu (Internet, telefon, SMS, WAP). Jednakże największe znaczenie dla modelu biznesowego mBanku ogromna dbałość o Klienta, która w tym przypadku przybrała wymiar podporządkowania modelu obsługi jego zmieniającym się potrzebom.
Przez 5 lat, mKlienci podczas 95 459 053 odwiedzin spędzili na stronach www.mBank.pl 870 lat 4 dni i 2,5 godziny. Ponadto osoby korzystające z usług mBanku przysłały 264 994 wiadomości email, wykonały 7 969 366 telefonów na mLinię i wysłały 506 469 sms-ów. Najczęściej mBank wybierają osoby aktywne, chętnie korzystające z nowych technologii, szukające innowacyjnych rozwiązań i oszczędności czasu.
Aż 71% Klientów stanowią ludzie poniżej 34 roku życia, dla których Internet jest powszechnym i najwygodniejszym kanałem komunikacji, a oferta mBanku znosi barierę komunikacji oraz kosztów. Jednocześnie badania lojalności pokazują, że ponad 88% Klientów korzystających z usług mBanku poleci lub poleciło go swoim znajomym, z czego 56% z bardzo dużym prawdopodobieństwem. Świadczy to o dużym zaufaniu do banku oraz zadowoleniu z oferowanych rozwiązań.

W budowaniu relacji z Klientem tak samo ważne są twarde korzyści – cena, wygoda, jakość, jak i sposób ich oferowania, sposób prowadzenia dialogu z Klientem, czy innowacyjność banku. Moim zdaniem nie odniesie się sukcesu w Internecie bez uwzględnienia fundamentalnych zasad tu panujących – otwartości, szczerości w komunikacji, prowadzenia ciągłej rozmowy z każdym Klientem, umożliwienia wymiany informacji między nimi – zaznacza Sławomir Lachowski.

Misja Maksimum korzyści oraz wygoda w finansach osobistych, stanowi o tożsamości mBanku, uzasadnia jego istnienie na rynku w oczach jego Klientów, pracowników i właściciela.

Myślę, że na świecie dalsze tryumfy będą odnosić zdalne kanały dystrybucji. Na rynku pozostaną tylko najsilniejsi, stabilni finansowo, którzy wypracują strategię dającą przewagę konkurencyjną. Z pewnością o kształcie rynku bankowego zadecyduje także szybkość innowacji i jakość oferowanych usług. Rynek bankowości internetowej będzie nadal bardzo dynamicznie rósł. mBank czeka wytężona praca nad utrzymaniem i polepszaniem pozycji na rynku usług finansowych. Wierzę jednak że jego model biznesowy gwarantuje sukces – dodaje twórca mBanku.

Przez pięć lat działalności Klienci mBanku otworzyli ponad 1,3 miliona rachunków (w tym aż 126 tys. rachunków mBIZNES), na których to zdeponowali 3,9 mld zł. Jednocześnie wartość udzielonych kredytów przekroczyła 1,5 miliarda zł (w tym ponad 1 mld zł kredytów i pożyczek hipotecznych). Dodatkowo z Supermarketu Funduszy Inwestycyjnych skorzystało 125 tys. osób, którzy zainwestowali do dziś przeszło 500 mln zł.
źródło: mBank – informacja prasowa
sprawdź ofertę: mBank