27.7 C
Warszawa
poniedziałek, 22 lipca, 2024
Strona głównaAktualnościMarże kredytów hipotecznych w górę

Marże kredytów hipotecznych w górę

marze_kredytow_w_goreKoszty kredytowe są dla zdecydowanej większości kredytobiorców podstawowym parametrem, wedle którego oceniają oni atrakcyjność konkretnych ofert kredytowych. Koszty te kreowane są przede wszystkim przez oprocentowanie zobowiązania kredytowego, choć kredyt hipoteczny pociąga za sobą również i inne koszty spoczywające na kredytobiorcy, w tym składki ubezpieczeniowe, czy prowizja za przystąpienie do kredytu.

Niemniej jednak, rzeczywiście oprocentowanie to duża część kosztów przy zaciąganiu kredytu hipotecznego.

Oprocentowanie kredytu hipotecznego udzielanego w złotych złożone jest ze stawki WIBOR, ustalanej na podstawie głównych stóp procentowych Narodowego Banku Polskiego, oraz z marży bankowej, ustalanej właśnie przez banki. W ostatnim czasie z uwagi na kolejne obniżanie głównych stóp procentowych w Polsce przez Radę Polityki Pieniężnej, w zdecydowany sposób obniżona została stawka WIBOR, co automatycznie spowodowało spadek oprocentowania kredytów złotowych – obecnie spłacanych, jak i tych oferowanych nowym kredytobiorcom, noszącym się z zamiarem zaciągnięcia kredytu hipotecznego.

Banki obniżając oprocentowanie kredytów z uwagi na malejący WIBOR jednocześnie zdecydowały się na podniesienie marży kredytowej, dzięki czemu więcej mogą zarobić na kolejnych ratach kredytowych. Kredytobiorcy nie mogą więc liczyć na znacznie tańszy kredyt, pomimo spadku głównej stopy referencyjnej NBP, a wraz z nią stawki WIBOR.

Marże nowo oferowanych kredytów hipotecznych są dziś wyższe, niż jeszcze w poprzednim roku. Na pierwszy rzut oka potencjalny klient nie zauważy zdecydowanej zmiany wysokości marż kredytów hipotecznych. Podwyżka wynosi przeciętnie 0,5 punkt procentowego. Nie jest to wartość znaczna, ale w perspektywie kilkunastu lub kilkudziesięciu lat spłacania kredytu hipotecznego, każdy dodatkowy procent w oprocentowaniu zobowiązania ma znaczenie. Wyższa marża kredytowa obecnie nie ma takiego znaczenia dla kredytobiorców, ponieważ łączy się ze skrajnie niskim WIBOR-em. Kiedy jednak sytuacja w polskiej gospodarce zacznie się poprawiać, RPP podejmie decyzję o podniesieniu głównych stóp procentowych w Polsce, co spowoduje wzrost oprocentowania i samych kosztów kredytowych.

Jeszcze do niedawna marże kredytowe przy kredytach hipotecznych oscylowały w granicach 1%. Można było uzyskać nawet ofertę z marżą poniżej granicy 1%. Taką ofertę przygotował dla klientów BZ WBK czy Eurobank. Dziś marże w tych bankach są wyższe. Wynoszą one odpowiednio: 1,39% oraz 1,28%. Jedynie Alior Bank chcąc zachęcić klientów do zaciągania kredytów hipotecznych, obniżył marżę kredytową – z 1,60% w roku 2012 do 1,20% w roku obecnym.