5.8 C
Warszawa
czwartek, 18 kwietnia, 2024
Strona głównaAktualnościLukas Finanse zniknął z rynku

Lukas Finanse zniknął z rynku

Lukas Bank w wyniku przejęcia przez francuską grupę Credit Agricole, zmienił nazwę właśnie na Credit Agricole Polska. W ramach tej grupy funkcjonuje od kilku lat spółka zależna – Lukas Finanse, której główną dziedziną działalności było udzielanie pożyczek w branży consumer finance.

Spółka zależna Lukas Finanse, miała możliwość wygodnego udzielania pożyczek gotówkowych w zasadzie wszystkim klientom, przez omijanie zapisów znajdujących się w Rekomendacji T, wydanej przez Komisję Nadzoru Finansowego.

Credit Agricole Polska podjął decyzję o zakończeniu działalności operacyjnej spółki zależnej Lukas Finance z dniem 2 maja 2013. Jest to związane z wymaganiami KNF dotyczącymi nowelizacji zapisów Rekomendacji T.

Rekomendacja T, Komisji Nadzoru Finansowego zasadniczo obowiązuje wyłącznie banki działające na polskim rynku finansowym. Lukas Finanse nie był nigdy bankiem, a jedynie spółką zależną od grupy bankowej, dlatego też mógł nie zwracając uwagi na zapisy Rekomendacji T udzielać pożyczek dla klientów, których zdolność kredytowa nie pozwalałaby na zaciągnięcie kredytu bankowego.

Pamiętajmy, że Rekomendacja T nałożyła na banki konieczność udzielania kredytów tylko tym klientom, u których wyliczona rata kredytowa zajmuje nie więcej niż 50% uzyskiwanego, miesięcznego wynagrodzenia. Limit ten zwiększano do 65% pensji, jeśli klient banku uzyskiwał dochody wyższe niż średnia krajowa.

Lukas Finanse nie posiadał licencji bankowej, a więc nie musiał stosować się do zapisów Rekomendacji T. Credit Agricole Polska wydzielając ze swoich struktur odrębny podmiot biznesowy, utworzyło tym samym firmę pożyczkową, która cieszyła się zaufaniem klientów, jako że za Lukas Finanse stała silna grupa Credit Agricole.

Podobną spółkę zależną uruchomiła Grupa Santander. Mowa tu o Santander Consumer Finance, która została wchłonięta w 2012 roku przez firmę Żagiel.

Komisja Nadzoru Finansowego negatywnie wypowiadała się na temat spółek zależnych od grup bankowych, jako że banki w ten sposób miały możliwość kredytowania bardziej ryzykownych klientów, stwarzając realne zagrożenie dla całego systemu bankowego w Polsce, stąd też KNF wypracowała projekt likwidacji takich praktyk. Banki postulowały do KNF o złagodzenie zapisów Rekomendacji T, aby możliwe było zwiększenie akcji kredytowej w bankach. KNF wyraziło na to zgodę, aczkolwiek dało warunek bankom, aby zamknęły one spółki specjalizujące się w pożyczkach gotówkowych, w ramach ich struktur. Zamknięcie Lukas Finanse jest przejawem spełnienia tego wymogu Komisji Nadzoru Finansowego.