16.4 C
Warszawa
środa, 12 czerwca, 2024
Strona głównaAktualnościLepsze warunki kredytowania dla niektórych profesji

Lepsze warunki kredytowania dla niektórych profesji

Lepsze warunki kredytowania dla niektórych profesji Warunki kredytowania hipotecznego w chwili obecnej zostały w większości banków stanowczo zaostrzone. Taka sytuacja między innymi związana jest z wprowadzeniem przez Komisję Nadzoru Finansowego swoich rekomendacji. Banki nie chcą też ponosić zwiększonego ryzyka udzielania kredytów osobom niemającym wystarczającej, pewnej zdolności kredytowej oraz wkładu własnego. Niemniej jednak, przedstawiciele niektórych zawodów mają szansę na uzyskanie kredytu hipotecznego w banku na nader korzystnych warunkach.
Mowa tu przede wszystkim o zawodach tzw. zaufania publicznego. Wśród nich wymienia się lekarzy, nauczycieli, architektów czy prawników. Mogą oni uzyskać przy kredytowaniu zakupu lub budowy mieszkania korzystne, specjalne warunki, polegające na uproszczeniu formalności w banku albo na obniżeniu marży kredytowej lub prowizji.
Nie we wszystkich bankach „zawodowcy” mogą liczyć na szczególne traktowanie. W poszczególnych instytucjach kredytowych może istnieć nieco inna lista zawodów zaufania publicznego. Do tego grona część banków zalicza rehabilitantów, naukowców, farmaceutów czy urzędników. Dość szeroką listę profesji zaufania publicznego posiadają takie bank jak Eurobank, Raiffeisen, ING Bank Śląski oraz BZ WBK.
Gdzie uzyskamy kredyt hipoteczny na preferencyjnych warunkach tylko dlatego, że jesteśmy przedstawicielami zawodów zaufania publicznego? Mamy na to szansę w Getin Noble Banku, Deutsche Banku, Nordei czy też w Idea Banku oraz w bankach wspominanych powyżej. Niektóre banki do udzielenia korzystnego kredytu hipotecznego osobie wykonującej zawód zaufania publicznego, wymagają tego, aby kredytobiorca prowadził własną praktykę. Innym w zupełności wystarczy do tego celu wykonywanie danego zawodu.
Wśród preferencji dla zawodów zaufania publicznego przy kredycie hipotecznym wymienia się korzystniejsze warunki cenowe i uproszczoną procedurę kredytowania. Najczęściej stosuje się to drugie udogodnienie, nie wymagające od banku zrezygnowania z choćby części jego zarobków przy kredycie hipotecznym. Analiza kredytowa dokonywana przez bank w odniesieniu do każdego klienta ubiegającego się o kredyt na mieszkanie, trwa zwykle krócej, a sama instytucja kredytująca nie wymaga zaprezentowania takiej masy dokumentów, jak na przykład w przypadku osób prowadzących własną działalność gospodarczą w innym zawodzie, niż zawód zaufania publicznego.