19.6 C
Warszawa
czwartek, 23 maja, 2024
Strona głównaAktualnościLepsza renta dożywotnia czy odwrócona hipoteka?

Lepsza renta dożywotnia czy odwrócona hipoteka?

Lepsza renta dożywotnia czy odwrócona hipoteka? Seniorzy w Polsce uzyskują z reguły bardzo niskie świadczenia emerytalne i rentowe od państwa. Nie mogą sobie pozwolić na luksusowe życie, a często brakuje im nawet na spełnianie podstawowych potrzeb, chociażby zdrowotnych. Wyjazdy turystyczne, czy pobyty w sanatoriach pozostają poza ich zasięgiem. Ze skromnej emerytury czy renty trudno im się utrzymać. Właśnie takich seniorów poszukują firmy i banki oferujące rentę dożywotnią czy też odwróconą hipotekę. Na czym polegają te dwa produkty finansowe i z którego bardziej opłaca się skorzystać?

Renta dożywotnia jest wypłacana przez fundusze hipoteczne, czy inne firmy, mające taki produkt finansowy w swojej ofercie. Jak dotychczas politycy nie wprowadzili ustawy, która regulowałaby renty dożywotnie. Dlatego też w praktyce każda spółka ma możliwość oferowania jej klientom. Seniorzy powinni uważać na to, z kim podpisują umowę o rentę dożywotnią, ponieważ nieuczciwe fundusze mogą dążyć do zagarnięcia ich nieruchomości i oszukania starszych ludzi. Generalnie, renta dożywotnia polega na tym, że po podpisaniu umowy z klientem ten przepisuje nieruchomość na własność, funduszowi hipotecznemu. To on figuruje później jako właściciel mieszkania czy domu w księdze wieczystej. W zamian za to, fundusz wypłaca byłym właścicielom czy właścicielowi nieruchomości określoną dożywotnią rentę. Senior ma prawo mieszkać w swoim domu do śmierci, ale jego spadkobiercy są pozbawiani możliwości dochodzenia swoich praw do nieruchomości.

Z kolei, odwrócony kredyt hipoteczny jest specyficzną formą kredytu. Najczęściej odwrócona hipoteka oferowana jest przez banki, ale klient decydujący się na nią jest właścicielem nieruchomości do swojej śmierci. W zamian za możliwość przejęcia domu czy mieszkania po odejściu właściciela, bank wypłaca mu równe, stałe, miesięczne raty kredytowe. Oznacza to, że odwrócona hipoteka to nic innego, jak kredyt hipoteczny, którego nie trzeba spłacać za życia klienta. Po jego śmierci jego spadkobiercy mają zwykle rok na spłatę kredytu wraz z odsetkami. Jeśli tego nie zrobią, to bank przejmie nieruchomość. Gdyby wartość wypłaconych przez niego rat seniorowi była zbyt niska w stosunku do wyceny nieruchomości, różnicę bank zwraca spadkobiercom.

Wysokość renty dożywotniej uzależniona jest nie tylko od wyceny nieruchomości, jak ma to miejsce w przypadku odwróconej hipoteki, ale od wieku i płci seniora. Generalnie, można powiedzieć, że odwrócony kredyt hipoteczny będzie bezpieczniejszy dla klientów i korzystniejszy, o ile jego udzielanie będzie dostępne tylko dla banków, a Komisja Nadzoru Finansowego będzie monitorowała taką działalność. Wówczas banki będą musiały spełnić określone wymagania ustawowe, aby oferować taki produkt i żadne inne spółki nie będą mogły udzielać odwróconego kredytu hipotecznego, dokonując oszustw finansowych.

Konieczne jest też unormowanie przepisami prawa zarówno odwróconego kredytu hipotecznego, jak i renty dożywotniej, aby nie dochodziło do sytuacji, w której nieruchomość seniora zostanie przejęta przed jego śmiercią, a on zostanie bez dachu nad głową.