6.3 C
Warszawa
sobota, 20 kwietnia, 2024
Strona głównaAktualnościŁatwiejsza do rozliczenia ulga za Internet

Łatwiejsza do rozliczenia ulga za Internet

Łatwiejsza do rozliczenia ulga za Internet6 października w sejmie odbyło się pierwsze czytanie nowelizacji ustawy o PIT przygotowanej przez komisję „Przyjazne państwo”. Według nowelizacji, osoby korzystające z ulgi na Internet nie będą potrzebowały już faktur VAT od dostawców, a podstawą rozliczenia będzie mógł być dowód opłaty na poczcie lub przelew bankowy.
Proponowane zmiany w przepisach z pewnością ułatwią życie tym podatnikom, którzy do tej pory mieli problem z odliczeniem rachunków za Internet, gdyż dostawca wysyłał im jedną fakturę zbiorczą za korzystanie z sieci i telefonu. Projekt zmiany ustawy o PIT przewiduje, że z ulgi skorzystają też osoby logujące się do Internetu poprzez telefony komórkowe, notebooki jak również klienci kawiarenek internetowych.
To jednak nie wszystko. Nowelizacja ustawy podatkowej dotyczy również osób pracujących za granicą, które otrzymują gratyfikację finansową za swoją pracę w obcych walutach. Projekt przewiduje, że wypłaty te przeliczane będą na złotówki według średniego kursu NBP z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień uzyskania przychodu. W taki sam sposób przeliczane będą koszty. Do tej pory przeliczanie tych kwot odbywało się według kursu walut stosowanego przez bank podatnika, co często było kłopotliwe.
Ze zmian ucieszą się również pracownicy, których obejmują programy motywacyjne polegające na przekazywaniu im przez firmę akcji lub tzw. opcji na akcje. W myśl projektu nowelizacji ustawy o PIT, pracownicy zapłacą podatek od tych akcji nie w momencie ich otrzymania, a dopiero w chwili ich odsprzedaży. Uzyskany w ten sposób przychód rozliczać będą mogli jako przychód z kapitałów pieniężnych według PIT-38. Możliwość taka dotyczyła będzie jednak tylko spółek mających swoją siedzibę na terenie Unii Europejskiej i Europejskiego Obszaru Gospodarczego.
Projekt ustawy zawiera jednak również zapisy budzące kontrowersje. Posłowie z komisji „Przyjazne państwo” proponują wprowadzić jednoznaczny zapis, według którego osoby żyjące w konkubinacie nie mogły rozliczać się z fiskusem jako samotni rodzice. Zdaniem Resortu Finansów także według aktualnie obowiązujących przepisów nie można tego robić. Co ciekawe są sądy, które uznają jednak, że rodzice niebędący w związku małżeńskim mogą złożyć zeznanie PIT wraz z dzieckiem.
Nowe przepisy mają wejść w życie od stycznia przyszłego roku i obowiązywać będą w rozliczeniu za 2011 rok.
Bartosz Nowacki
TwojePorady.pl
dla bankowynet.pl

TwojePorady.pl