22.4 C
Warszawa
wtorek, 18 czerwca, 2024
Strona głównaAktualnościKupujemy polisę OC online

Kupujemy polisę OC online

Taniej i szybciej niż w oddziale oraz ze świadomością dokonania najlepszego wyboru – to najważniejsze zalety zawierania umowy ubezpieczenia komunikacyjnego przez Internet.

Ubezpieczenie komunikacyjne to stały koszt, który musimy ponosić, mając samochód. Nie możemy od tego uciec, gdyż przymus posiadania polisy OC nakłada na właścicieli pojazdów mechanicznych ustawa o ubezpieczeniach obowiązkowych z 22 maja 2003 r. Na szczęście mamy wpływ na cenę tego ubezpieczenia.
 
Oszczędź kilkaset złotych
Z reguły jest tak, że jeśli coś kupujemy przez internet, kosztuje to mniej, niż gdybyśmy kupowali to w stacjonarnym punkcie dystrybucji. Zasada ta dotyczy również rynku polis komunikacyjnych. W zależności od parametrów różnica w cenie sięga kilkuset złotych na korzyść umów zawieranych w systemie direct.
Zakup OC online to proces w dużym stopniu zautomatyzowany. Wystarczy, że my jako użytkownicy strony www wprowadzimy dane do formularza, a system na tej podstawie określi cenę ubezpieczenia.
Nie musimy ruszać się z domu, by znaleźć najkorzystniejszą ofertę i zawrzeć umowę. Z pomocą przychodzą tzw. porównywarki OC i kalkulatory OC. Te pierwsze to portale zbierające oferty wielu ubezpieczycieli, a drugie – aplikacje do wyliczania stawek w oparciu o konkretne (rzeczywiste) dane auta i jego właściciela.
Przeczytaj OWU
Decydując się na OC online, oszczędzamy więc nie tylko pieniądze, ale i czas. Normalnie musielibyśmy odbyć kilka spotkań z agentami albo wyjść wcześniej z pracy, żeby dojechać do brokera.
Mając dostęp do internetu, wszystko załatwimy z dowolnego miejsca i o wybranej przez siebie porze. Możemy na spokojnie zapoznać się ze szczegółami interesujących nas ofert, w tym – konieczne! – ogólnymi warunkami ubezpieczenia.
Znajomość OWU przed zawarciem umowy jest niezwykle istotna, gdyż pozwala uniknąć rozczarowań. Fragment dotyczący odpowiedzialności towarzystwa należy przeczytać bez względu na to, czy polisę zawieramy u sprzedawcy, czy przez internet. Jednak w tym drugim przypadku nie jesteśmy pod presją czasu. W domowym zaciszu ocenimy, czy dana oferta nas satysfakcjonuje, np. czy przewiduje opcję BLS – bezpośrednią likwidację szkody.
Potrzebne dokumenty
OC online kupuje się bardzo szybko. Wystarczy wcześniej przygotować dowód rejestracyjny, prawo jazdy, numer PESEL i dotychczasową polisę. Warto też przypomnieć sobie, jak długo trwał okres bezszkodowej jazdy (na tej podstawie system określi wysokość zniżek). To wszystko będzie nam potrzebne podczas wypełniania formularza, który zapyta nas o dane ubezpieczanego pojazdu i jego właściciela.