poniedziałek, 26 lutego, 2024
Strona głównaAktualnościKsięgowość dla małych firm

Księgowość dla małych firm

Księgowość dla małych firm
Każdy przedsiębiorca, który decyduje się rozpocząć działalność, powinien wiedzieć, każda – nawet najmniejsza – firma musi prowadzić księgowość. Istnieje kilka sposobów, by poradzić sobie z tym zadaniem. W Polsce właściciele firm mają trzy możliwości. Pierwszy zakłada samodzielne prowadzenie księgowości, drugi to zatrudnienie księgowego, a trzeci skorzystanie z usług biura podatkowego. Jakie rozwiązanie jest najlepsze dla małych firm?

Księgowość dla małych firm jest księgowością uproszczoną i potocznie nazywana jest „małą księgowością”. A czy bezpieczną?
Ilustracja | Mateusz Kamiński

Księgowość dla małych firm jest księgowością uproszczoną i potocznie nazywana jest „małą księgowością”. Przedsiębiorca decydujący się na prowadzenie takiej księgowości musi prowadzić księgę przychodów i rozchodów (przy opodatkowaniu wg skali podatkowej lub podatkiem liniowym) lub ewidencji przychodów (przy opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych). Na podstawie tych dokumentów firma rozlicza się z urzędem skarbowym.
W indywidualnych przypadkach przepisy nakładają obowiązek prowadzenia dodatkowych ewidencji. Są to ewidencja środków trwałych, wyposażenia i przebiegu pojazdu (dla PIT lub VAT).
– Kolejnym elementem małej księgowości są składki ZUS. Przedsiębiorca, który zatrudnia pracowników zobowiązany jest do opłacenia składek ZUS do 15 dnia miesiąca. Jeśli właściciel firmy pracuje samodzielnie i nie zatrudnia pracowników termin ten jest krótszy o pięć dni – tłumaczą specjaliści z Kancelarii Podatkowej VAT w Krakowie.
Właściciele małych firm zwykle decydują się na samodzielne prowadzenie księgowości. Głównym czynnikiem, motywującym przedsiębiorców do wyboru tej opcji, jest możliwość ograniczenia kosztów. Czy jest to dobre rozwiązanie? Nie zawsze. Zlecając księgowość specjalistom z całą pewnością unikniemy problemów z rozliczaniem się z organami skarbowymi. Chcąc znaleźć dobre biuro księgowe warto sugerować się jego renomą wynikającą z co najmniej dwuletniej działalności. Niestety, na rynku nie brakuje oszustów, którzy mogą nas wpędzić w kłopoty.
Ze względu na specyfikę małej księgowości przedsiębiorca może samodzielnie poradzić sobie z rachunkowością we własnej firmie. Sporym ułatwieniem jest też dostępność wielu programów internetowych, które dają możliwość wystawiania faktur sprzedaży, wyliczania zobowiązań podatkowych, a także sporządzania deklaracji.
Osoba, która decyduje się prowadzić taką księgowość potrzebuje jedynie komputera i internetu. Z pomocą programów online księgowość dla małych firm jest po prostu łatwiejsza.
 
 

Podobne wpisy

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

- Advertisment -

Najpopularniejsze