17.6 C
Warszawa
piątek, 21 czerwca, 2024
Strona głównaAktualnościKredyty z dopłatą popularne

Kredyty z dopłatą popularne

Rządowy program finansowego wspierania rodzin w kupnie własnego mieszkania jest realizowany od 2006 r. Ustawa, na podstawie której funkcjonuje, była już dwukrotnie nowelizowana (w 2007 i 2008 r.). Celem tych zmian było usprawnienie działania i rozszerzenie możliwości korzystania z programu. W ubiegłym roku udzielono w jego ramach 6628 kredytów na łączną kwotę 852,6 mln zł. Plany na 2009 r. zakładają realizację 19,2 tys. kredytów o wartości 2,5 mld zł., czyli trzykrotnie więcej. Wszystko wskazuje na to, że te zamierzenia mają szansę realizacji. Z informacji Banku Gospodarstwa Krajowego, który jest instytucją obsługującą finansowanie tego programu, wynika, że rośnie zainteresowanie nim zarówno ze strony banków komercyjnych, jak i ich klientów. W styczniu tego roku udzielono 669 kredytów z rządową dopłatą na kwotę 99 mln zł, a w lutym już dwukrotnie więcej. Skorzystało z niego 1319 osób, a wartość pożyczek wyniosła nieco ponad 204 mln zł.
Wiosna i początek lata to zwykle okres zwiększonego ruchu na rynku mieszkaniowym, więc można się spodziewać, że w kolejnych miesiącach i rządowy program będzie cieszył się większym powodzeniem. Jego realizacji sprzyja też sytuacja na rynku nieruchomości. Ceny mieszkań spadają, co powoduje, że własne lokum staje się bardziej dostępne dla większej liczby osób. Obniżki stóp procentowych dokonywane przez Radę Polityki Pieniężnej sprzyjają zmniejszeniu kosztu kredytów. Ta tendencja ma bardziej trwały charakter, więc będzie wspierać kredytobiorców. W przeszłości ten właśnie czynnik był silnym bodźcem wspomagającym popyt na mieszkania. Jeśli banki również zaczną obniżać oprocentowanie kredytów i nie będą przesadzać ze stosowaniem restrykcyjnych zasad ich udzielania, rynek mieszkaniowy ma szansę na ożywienie.
Dopłata refundująca przez osiem lat połowę odsetek od kredytu w ramach programu „Rodzina na swoim” również stanowi poważną zachętę do kupna mieszkania. Powinna ona działać podobnie, jak stosowane w przeszłości ulgi podatkowe w postaci możliwości odliczania od podatku kosztów odsetek lub części wydatków związanych z nabyciem nieruchomości.
O kredyt w ramach programu można ubiegać się w oddziałach Pekao SA, PKO BP, Banku Pocztowego, bankach spółdzielczych zrzeszonych w Mazowieckim Banku regionalnym, Gospodarczym Banku Wielkopolski, Banku Polskiej Spółdzielczości oraz placówkach SKOK, działających w ramach Krajowej Spółdzielczej Kasy Oszczędnościowo-Kredytowej. Można również korzystać z pośrednictwa i fachowej pomocy firm doradztwa finansowego, między innymi Gold Finance, Expander czy Open Finance.
Roman Przasnyski
źródło: Gold Finance – informacja prasowa
sprawdź ofertę: Gold Finance