22.4 C
Warszawa
wtorek, 18 czerwca, 2024

Kredyty na PIT

kredyt_na_pitTermin składania przez pracodawców druków PIT-11 pracownikom i fiskusowi już minął. Płatnicy podatku mieli czas na sporządzenie i przekazanie po jednym egzemplarzu informacji podatkowej PIT-11 do Urzędu Skarbowego i dla podatnika, do 28 lutego 2013 roku.

W chwili obecnej w Urzędach Skarbowych w całej Polsce składane są rozliczenia roczne PIT. Podatnik chcąc uzyskać potwierdzenie złożenia takiego formularza, może sporządzić druk PIT dwukrotnie i przy składaniu go poprosić urzędników o poświadczenie przekazania rozliczenia podatkowego. PIT podatnika może bowiem stanowić podstawę do udzielenia kredytu gotówkowego.

Na ogół banki wymagają od kredytobiorców przedstawienia wraz z wnioskiem kredytowym pewnych załączników, w tym dowodu osobistego i drugiego dokumentu tożsamości, zaświadczenia o zatrudnieniu czy też oświadczenia o zarobkach uzyskiwanych w ciągu ostatnich kilku miesięcy. Na tej podstawie bank może wyliczyć zdolność kredytową klienta i wydać decyzję kredytową. Warto powiedzieć, że dziś w wielu bankach nie trzeba składać zaświadczeń i oświadczeń o zatrudnieniu i wynagrodzeniu, a wystarczy w to miejsce złożyć kopię rozliczenia podatkowego PIT.

Na drukach PIT podatnicy wyszczególniają wszystkie przychody podlegające opodatkowaniu na terenie Rzeczypospolitej Polskiej oraz koszty poniesione na ich osiągnięcie. W ten sposób wyliczana jest podstawa opodatkowania. Banki posiłkując się drukiem PIT klienta mogą bezproblemowo wyliczyć zdolność kredytową, skontrolować jego wydatki ponoszone w ciągu każdego miesiąca, np. na utrzymanie dzieci, oraz wydać na tej podstawie decyzję o udzieleniu bądź nie, kredytu bankowego. Opcja udzielania kredytów na PIT jest wygodna dla kredytobiorców. Kredyt w takim przypadku udzielany jest bez zaświadczeń o dochodach.

Oferta kredytów na PIT jest dostępna między innymi w Getin Banku – „Kredyt na PIT” można tam zaciągnąć na kwotę nawet 150 tys. zł. Eurobank przy „Kredycie gotówkowym bierz co chcesz”, udzieli finansowania do 120 tys. zł, również przy złożeniu w procesie kredytowym wyłącznie druku PIT za rok 2012. W telewizji promowana jest „Mini Ratka” na PIT w PKO Banku Polskim, choć w ten sposób można uzyskać kredyt w wysokości maksymalnie 30 tys. zł. W ING Banku Śląskim można wnioskować o „Pożyczkę superszybką” składając wraz z wnioskiem kredytowym swój PIT. ING umożliwia zaciągnięcie w ten sposób pożyczki rzędu 15 tys. zł. Również i Kasa Stefczyka włączyła się do ofert pożyczek na PIT. Ma ona w swojej ofercie produkt pod nazwą „Masz PIT? Weź Pożyczkę”, do kwoty 60 tys. zł.