17 C
Warszawa
czwartek, 23 maja, 2024
Strona głównaAktualnościKredyty mieszkanioweKredyty mieszkaniowe a hipoteczne, czym się różnią? Co musisz wiedzieć?

Kredyty mieszkaniowe a hipoteczne, czym się różnią? Co musisz wiedzieć?

Planujesz kupić nieruchomość, ale w tym celu musisz zaciągnąć kredyt? Nie wiesz na jaki się zdecydować? Do wyboru masz mieszkaniowe i hipoteczne. Czym się różnią? Wyjaśniamy!

Kredyt mieszkaniowy

Kredyt mieszkaniowy to wsparcie finansowe, którego udzielają banki klientom na określony cel, jakim może być zakup lokalu mieszkalnego (rynek wtórny i pierwotny), domu jednorodzinnego i letniskowego, garażu. Tak sfinansować można też wykup mieszkania komunalnego i przekształcić spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu we własnościowe.
Warto wiedzieć, że nie można opłacić z pieniędzy zakupu ziemi rolnej, remontu itp. To stricte kredyt umożliwiający zakup nieruchomości na cele mieszkaniowe. Jest to instrument finansowy celowy, przyznane środki pieniężne muszą być przelane bezpośrednio na konto osoby prywatnej sprzedającej nieruchomość, dewelopera.
Zabezpieczeniem kredytu jest hipoteka danej nieruchomości. Ustanawia ją kredytobiorca we właściwym sądzie rejonowym. W przypadku spłacenia kredytu nie wygasa, należy zgłosić się do właściwego urzędu.
Kredyt mieszkaniowy jest zobowiązaniem długoletnim, opiewającym na znaczną kwotę. Właśnie dlatego banki badają zdolność kredytową klientów, ich BIK. Dla kredytobiorców najważniejsze powinno być oprocentowanie i inne koszty zobowiązania. Właśnie dlatego powinni korzystać z tego typu porównywarek direct.money.pl/kredytymieszkaniowe/ i wybierać najkorzystniejsze kredyty mieszkaniowe.

Kredyt hipoteczny

Dla wielu osób tożsamy z mieszkaniowym jest kredyt hipoteczny. Jednak w praktyce są to dwa różne zobowiązania. Okazuje się bowiem, że kredyt hipoteczny można zaciągnąć na zakup mieszkania z rynku pierwotnego lub wtórego, wykup lokalu komunalnego, a także przekształcenie spółdzielczego lokatorskiego we własnościowe prawo do lokalu. Co więcej, można kupić garaż, dom letniskowy, jednorodzinny lub samodzielnie go wybudować wcześniej finansując też zakup działki budowlanej. Co istotne, kredyt hipoteczny może też być przeznaczony na remont domu lub mieszkania, inwestycję w lokal pod wynajem, dopasowanie lokalu użytkowego, zakup działki rolnej lub budynku komercyjnego.
Kredyt hipoteczny również jest zabezpieczany hipoteką. Jednak to nie wszystko. Kredytobiorca ręczy za zobowiązanie swoim majątkiem obecnym i przyszłym, swoimi dochodami obecnymi i przyszłymi. Oczywiście górną granicą roszczeń banku, jeżeli zajdzie taka konieczność, jest wartość hipoteki.

Kredyt mieszkaniowy a hipoteczny

Główną różnicą pomiędzy kredytem hipotecznym a mieszkaniowym jest cel, na jaki chce się przeznaczyć środki. Pierwszy z instrumentów finansowych daje większe możliwości. Pozostałe w zasadzie jest bez zmian. Kredyt hipoteczny i kredyt mieszkaniowy mają podobne poziomy oprocentowania. Na ogół w obu przypadkach występuje długi okres kredytowania.
Właśnie dlatego najważniejsze podczas decydowania się na skorzystanie z finansowania zakupu nieruchomości przez bank jest to, by porównać oferty. Przede wszystkim należy wziąć pod uwagę takie kryteria jak prowizja za udzielenie kredytu, koszty rozpatrzenia wniosku, oprocentowanie, opłaty za wcześniejszą całościową lub częściową spłatę kredytu i inne.