30.7 C
Warszawa
piątek, 12 lipca, 2024
Strona głównaAktualnościKredyty mieszkanioweKredyt hipoteczny dla singla - gdzie szukać ofert?

Kredyt hipoteczny dla singla – gdzie szukać ofert?

Czy wiesz, że kredyt hipoteczny jest obecnie jednym z najbardziej popularnych zobowiązań kredytowych, jakie oferują instytucje bankowe, działające w celach komercyjnych na terenie naszego kraju? Okazuje się, że ten typ wsparcia finansowego interesuje coraz więcej Polaków, bo chociaż polskie społeczeństwo stale się wzbogaca, to jednak jednocześnie rosną też nasze potrzeby.

Kredyt hipoteczny dostępny na Totalmoney.pl cieszy się dużym powodzeniem również dlatego, że banki oferują coraz atrakcyjniejsze warunki takiego zobowiązania. Dowiedz się o nim więcej i sprawdź, czy jako singiel masz szansę na kredyt o dużej wartości.

Co to jest kredyt hipoteczny?

Kredyt hipoteczny jest kredytem celowym, którego środki przeznaczane są na zakup nieruchomości. Taką może być mieszkanie albo dom z rynku wtórnego bądź pierwotnego, ale również budynek gospodarczy czy też działka budowlana. Trzeba przyznać, że dzisiaj kredyt hipoteczny charakteryzuje się naprawdę korzystnymi warunkami. Wszystko dlatego, że takie zobowiązanie zostaje dodatkowo zabezpieczane – sam cel jest gwarancją bezpieczeństwa w ramach wypłacalności kredytobiorcy. Ryzyko kredytowe minimalizowane jest również poprzez konieczność wniesienia przez kredytobiorcę wkładu własnego – dzisiaj wynosi on co najmniej 20% wartości całego zobowiązania, o które ubiega się potencjalny klient.

Warto opisać także inne warunki, jakie musi spełnić chętny nabycia nieruchomości poprzez uzyskanie finansowego wsparcia w ramach kredytu hipotecznego. Okazuje się, że analitycy kredytowi niezwykle skrupulatnie poddają weryfikacji swoich potencjalnych klientów. Dokładnie tak samo, jak w przypadku innych kredytów bankowych, również kredyt hipoteczny wymaga weryfikacji zdolności kredytowej oraz historii kredytowej. Zawsze generowany jest raport BIK, bank żąda też zaświadczenia o zarobkach oraz źródle ich pozyskiwania. Pod uwagę brane są stałe koszty, wartość innych zobowiązań oraz zachowania przyszłego klienta względem ich spłaty. Jeśli inne kredyty zostają spłacane z opóźnieniem albo nie są regulowane wcale, wnioskujący o kredyt hipoteczny raczej nie ma szans na jego otrzymanie. Uznaje się także, że o wiele lepiej jest posiadać historię kredytową, aniżeli nie mieć jej wcale. W przypadku, kiedy kredyt na mieszkanie jest pierwszym zobowiązaniem, o które ubiega się przyszły właściciel nieruchomości, bank nie może uznać go za klienta wiarygodnego pod względem regulowania comiesięcznych rat.

Czy singiel może dostać kredyt hipoteczny?

Kredyt hipoteczny dla singla jest oczywiście dostępny, bo nie ma żadnego znaczenia, jakie życie prywatne prowadzi przyszły kredytobiorca. Tego rodzaju finansowe wsparcie może uzyskać zarówno osoba samotna, jak i małżeństwo. O kredyt mogą ubiegać się także dwie, niespokrewnione ze sobą osoby, na przykład pozostające ze sobą w związku partnerskim. Kluczowym czynnikiem jest zdolność kredytowa, a więc zdolność w kwestii wypłacalności klienta. Z całą pewnością dwie osoby stają się bardziej wiarygodne dla instytucji bankowej, jeśli jednak singiel generuje wystarczająco duże dochody oraz spełnia inne warunki kredytowe, również ma szansę na otrzymanie środków na zakup nieruchomości.

Kredyt hipoteczny – oferty dla singli

W najlepszej sytuacji pozostają single, którzy są zatrudnieni na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony, chociaż szansę na kredyt hipoteczny mają też ci z umową zlecenie, o dzieło oraz prowadzący działalność gospodarczą. Priorytetem jest wysokość jego zarobków względem generowanych kosztów stałych oraz wartości kredytu, który chce zaciągnąć. Z całą pewnością nie można uznać, że kredyt hipoteczny dla singli charakteryzuje się odgórnie gorszymi warunkami aniżeli ten dla małżeństwa. Każdy bank komercyjny, który udziela kredyty na mieszkanie, prowadzi własną politykę kredytową i ustala odrębne warunki. Te, które otrzyma poszczególny wnioskujący o kredyt hipoteczny singiel, są indywidualne. Pod uwagę bierze się przecież nie tylko jego zdolność czy historię kredytową, ale także potrzeby, preferencje i możliwości spłaty. Pamiętajmy, że warunki kredytów hipotecznych stają się coraz bardziej elastyczna, a dzisiaj to klient może ustalać oferty “szyte na miarę”.

Jak wybrać najlepszy kredyt hipoteczny?

Oferty dla singli ma każdy bank, który proponuje kredyty hipoteczne. Aby znaleźć najlepsze zobowiązanie, odpowiadające indywidualnym preferencjom, warto porównać najpierw co najmniej kilka różnych ofert. Przyda się w tym celu ranking kredytów hipotecznych, który uwzględni warunki dla singli. Pod uwagę należy wziąć wysokość comiesięcznej raty, okres spłaty kredytu, dodatkowe koszty, oprocentowanie, możliwe bonusy czy wszelkie ograniczenia.

Decyzja o wzięciu kredytu hipotecznego musi być podjęta racjonalnie. To zobowiązanie, które trzeba spłacać przez długie lata (nawet 30 lat). Singiel musi przewidzieć więc swoją sytuację materialną w długim okresie.