22.1 C
Warszawa
poniedziałek, 24 czerwca, 2024
Strona głównaAktualnościKredyty mieszkanioweInternetowe kalkulatory kredytowe – czy warto z nich korzystać?

Internetowe kalkulatory kredytowe – czy warto z nich korzystać?

Kalkulatory kredytowe pozwalają sprawdzić przybliżoną ratę kredytu gotówkowego lub hipotecznego. Jesteś zainteresowany sfinansowaniem zakupu nieruchomości przy pomocy banku? Dowiedz się, z jakiego internetowego kalkulatora kredytowego warto skorzystać.

Od czego zależy wysokość miesięcznej raty kredytu hipotecznego?

Na wysokość miesięcznej raty kredytu hipotecznego wpływa szereg czynników. Do najważniejszych należą: okres kredytowania, wysokość kredytu, prowizji i marży, które klient ustalił z bankiem, oraz rodzaj zabezpieczenia transakcji. Poszczególne czynniki w różny sposób wpływają na wysokość rat i można się o tym przekonać, korzystając z internetowego kalkulatora.

Kalkulator kredytu hipotecznego jest prostym w obsłudze narzędziem, z którego może skorzystać każda osoba zamierzająca zaciągnąć kredyt na dom bądź mieszkanie. Jest to nawet wskazane, aby szybko zorientować się w ofertach banków i wybrać potencjalnie najlepsze propozycje. Trzeba pamiętać, że ofertę kredytu hipotecznego ma w swojej ofercie każdy bank. W efekcie samodzielne zorientowanie się w propozycjach jest czasochłonne. Kalkulator kredytu hipotecznego ułatwia to zadanie.

Jak działa kalkulator kredytowy?

Obliczenie raty kredytu hipotecznego jest dość skomplikowane, a to z uwagi na konieczność uwzględnienia wielu czynników. Właśnie z tego względu powstały takie kalkulatory – pozwalają one na automatyczne wyliczenie całkowitego kosztu kredytu oraz jego raty.

Od strony technicznej kalkulator kredytu hipotecznego składa się z od kilku do kilkunastu pól, które wypełnia użytkownik. Cały proces zajmuje jedynie chwilę.

Dobry kalkulator kredytu hipotecznego – jak wybrać?

W przypadku internetowego kalkulatora hipotecznego należy kierować się jedną zasadą – im bardziej to narzędzie jest rozbudowane, tym lepiej. Powód jest prosty – im więcej jest pól, które musi wypełnić użytkownik, tym większa szansa, że uzyskane wyniki będą miarodajne.

W internecie, szczególnie w serwisach tematycznie związanych z branżą finansową, można znaleźć szeroki wybór kalkulatorów kredytów hipotecznych. Między sobą różnią się one m.in. pulą informacji, jaką można za ich pomocą uzyskać. Przykładowo kalkulator zamieszczony na stronie open.pl/kredyt-hipoteczny jest tak zbudowany, że po wprowadzeniu danych, użytkownik może porównać oferty pod względem: wysokości marży, wysokości prowizji, wysokości miesięcznej raty i całkowitego kosztu kredytu. Dodatkowo istnieje możliwość szczegółowego porównania wybranych ofert.

Kredyt hipoteczny – czy decyzję należy podejmować w oparciu o kalkulator?

Bez wątpienia kalkulator kredytowy ułatwia zorientowanie się w aktualnej ofercie banków. Wyliczenia wykonane przez to narzędzie nie są jednak wiążące ani dla klienta, ani dla banku. Co więcej, każdy użytkownik korzystający z internetowego kalkulatora powinien mieć świadomość, że w oparciu o uzyskane wyniki nie należy składać wniosku kredytowego. Dlaczego?

Kredyt hipoteczny to zobowiązanie na wiele lat, zatem jego wybór nie może być pochopny. Kalkulator kredytu hipotecznego pozwala na szybkie sprawdzenie propozycji banków, ale uzyskane za jego pomocą wyniki nie powinny być jedyną wytyczną przy podejmowaniu decyzji kredytowej.

W przypadku kredytu mieszkaniowego warto skonsultować się z ekspertem finansowym. Jak pokazują badania, z tego rodzaju pomocy korzysta coraz więcej osób. Doradca ma bowiem niezbędną wiedzę i doświadczenie, a przy okazji wspiera w uzyskaniu kredytu hipotecznego od strony formalnej – służy pomocą w zgromadzeniu niezbędnych dokumentów.

O czym pamiętać, korzystając z kalkulatorów kredytowych?

Powodów, dla których warto skorzystać z takiego kalkulatora, jest wiele. Przed skorzystaniem z tego narzędzia warto się jednak upewnić, że jest on bezpieczny. Kalkulator nie powinien gromadzić informacji o danych osobowych użytkownika. Również konieczność uiszczenia opłaty za skorzystanie z kalkulatora powinna wzbudzić obawy – co do zasady narzędzia te są uniwersalne, bezpłatne i dostępne dla wszystkich osób zamierzających zaciągnąć kredyt.