15 C
Warszawa
piątek, 21 czerwca, 2024
Strona głównaAktualnościKredyty gotówkoweZaświadczenie o zatrudnieniu i zarobkach

Zaświadczenie o zatrudnieniu i zarobkach

Zaświadczenie o zatrudnieniu i zarobkach jest wymagane w różnych sytuacjach. Jest potrzebne w przypadku ubiegania się o kredyt, pożyczkę, dofinansowanie rządowe, miejsce w przedszkolu dla dziecka, alimenty. Co powinno zawierać takie zaświadczenie?

Zaświadczenie o zatrudnieniu oraz zarobkach powinno zawierać między innymi:

– imię i nazwisko pracownika, numer PESEL, numer i serię dowodu osobistego lub paszportu,

– informacje dotyczące zatrudnienia tj. obejmowane stanowisko, rodzaj umowy regulującej stosunek pracy, wysokość wynagrodzenia brutto obliczone na podstawie 3 miesięcy poprzedzających wydanie dokumentu, datę zatrudnienia i okres obowiązywania umowy,

– informacje dotyczące ewentualnych obciążeń komorniczych pracownika,

– pieczątkę oraz podpis pracodawcy.

Warto wiedzieć

Nie ma limitu odnośnie ilości wydawanych zaświadczeń, dlatego można pobierać taki dokument wiele razy, pracodawca nie powinien zgłaszać sprzeciwu. W przypadku, gdy firma, w której jesteśmy zatrudnieni odmawia wydania takiego dokumentu, można potraktować to, jako działanie na naszą szkodę. Pracodawca ma obowiązek wydać zaświadczenie o zatrudnieniu i zarobkach na wniosek pracownika bez względu na ilość próśb. Pamiętajmy, że nie ma jednej procedury wnioskowania o zaświadczenie, każda firma posiada w tej kwestii swoje indywidualne zasady. Nie mniej jednak sposób wnioskowania o wydanie zaświadczenia o zatrudnieniu i zarobkach nie może być dla pracownika uciążliwy. Zaświadczenie o zarobkach to dokument, który przydaje się w wielu życiowych sytuacjach. Może stanowić podstawę do otrzymania kredytu gotówkowego czy hipotecznego, w przypadku chęci zakupu określonych produktów na raty, starania się o przyjęcie dziecka do przedszkola, czy wnioskowania o ustalenie alimentów.