30.7 C
Warszawa
piątek, 12 lipca, 2024
Strona głównaAktualnościKredyty gotówkoweZalety pożyczki online: szybkość, bez wizyty w banku, a wady?

Zalety pożyczki online: szybkość, bez wizyty w banku, a wady?

Często mówi się o zaletach pożyczek online, o tym, że ograniczają formalności do minimum i są dostępne w zasadzie od ręki. Jednak warto pamiętać, że pożyczki gotówkowe przez internet, jak każdy inny produkt finansowy, posiadają również wady. Warto o nich wiedzieć przed zaciągnięciem zobowiązania, aby później nie wpaść w spiralę zadłużenia.

Maksymalna kwota pożyczki

Pożyczki online najczęściej można znaleźć w firmach pozabankowych, gdzie zazwyczaj udzielane są na dużo niższe kwoty niż produkty oferowane przez banki. Dzieje się tak właśnie dlatego, że ograniczają wszelkie formalności do minimum, ponadto często mogą je otrzymać również osoby, które nie posiadają zbyt wysokiej zdolności kredytowej. Nie ma co ukrywać, że tacy klienci są dość ryzykowni, dlatego też maksymalna kwota pożyczki online to zwykle około 10 tysięcy złotych. Oczywiście zdarzają się również wyższe sumy, dlatego warto regularnie przeglądać porównywarki, platformy pożyczkowe czy rankingi. Pożyczkę online znajdziesz np. na Wnioskomat.com, gdzie sam określasz kwotę, jaką chciałbyś uzyskać, a następnie czekasz na decyzję firmy pozabankowej. W tym przypadku możliwe, że uzyskasz pożyczkę na nieco wyższą kwotę, jednak wciąż nie będzie ona tak wysoka jak w przypadku kredytów bankowych.

Pożyczka online – czas spłaty

Pożyczki gotówkowe online zwykle posiadają dość krótki okres spłaty. Dlatego powinieneś się na nie decydować tylko wtedy, gdy masz pewność, że będziesz w stanie spłacić zobowiązanie na czas. Pożyczki gotówkowe przez internet oczywiście posiadają możliwość przedłużenia terminu spłaty, jednak zwykle jest to bardzo kosztowne, więc lepiej tego unikać.

Koszty pożyczki przez internet

Do najczęściej wymienianych wad tego rozwiązania należą wysokie koszty zobowiązań. Zwykle zaciągając szybką pożyczkę przez internet, będziesz musiał się liczyć nie tylko z kosztem oprocentowania, ale również prowizji, np. za rozpatrzenie wniosku czy samo udzielenie pożyczki. Niejednokrotnie dojdą do tego jeszcze koszty ubezpieczenia czy opłata rejestracyjna. W efekcie może się okazać, że szybka pożyczka przez internet będzie zwyczajnie droga i nieopłacalna. Oczywiście w firmach pozabankowych zdarzają się również promocje, podczas których można pożyczać bez odsetek. Jednak najczęściej decydując się na takie rozwiązanie, musisz się liczyć z wysokimi kosztami pożyczki online. Dlatego pamiętaj, aby przed podpisaniem umowy, dokładnie przeczytać jej warunki i sprawdzić wszystkie dodatkowe koszty zobowiązania. Zwróć uwagę na wysokość raty, łączne koszty pożyczki, a także RRSO.

Konieczność posiadania konta bankowego

Choć nie jest to warunek stawiany przez wszystkich pożyczkodawców, to często, aby otrzymać szybką gotówkę przez internet musisz posiadać konto w banku, na które zostaną przelane pieniądze. Na dodatek rachunek ten będzie ci potrzebny do wykonania przelewu weryfikacyjnego, który potwierdzi twoją tożsamość. Oczywiście istnieją również inne sposoby na otrzymanie gotówki, na przykład bezpośrednio od przedstawiciela firmy. Jednak to rozwiązanie znów wiąże się z dodatkowymi, niemałymi kosztami.

Nie da się ukryć, że pożyczki online posiadają również wady. Jednak jeśli jesteś ich świadom, pilnujesz terminu spłaty i pożyczasz tylko taką kwotę, jaką jesteś w stanie oddać, to nie masz się o co martwić.