23.2 C
Warszawa
sobota, 25 maja, 2024
Strona głównaAktualnościKredyty gotówkowePożyczki pozabankowe - jak działają i na co uważać?

Pożyczki pozabankowe – jak działają i na co uważać?

Każdemu z nas czasem potrzebny jest zastrzyk gotówki. Czy to chodzi o wymarzone wakacje czy o większy budżet na zakupy, to czasem stan konta nas ogranicza. W większości sytuacji skorzystamy wtedy z pomocy banku, sięgając po kredyt. Są jednak takie sytuacje, kiedy bank nie będzie już w stanie nam pomóc, a jednak pieniądze wciąż będą potrzebne. W takich sytuacjach ludzie często sięgają po pożyczki pozabankowe.

Należy jednak być ostrożnym przy pożyczkach pozabankowych. Już sam fakt, że ktoś sięga po nią oznacza, że raczej nie jest w stanie otrzymać pożyczki bezpośrednio od banku. Oznaczać to może desperację, w obliczu której często podejmuje się impulsywne decyzje, co sprawia, że bardzo łatwo jest ulec manipulacji. Poniżej pokrótce przedstawimy pożyczki pozabankowe oraz jak uniknąć oszustw.

Pożyczki – na czym polegają i jak postępować?

Istnieje wiele firm oferujących pożyczki pozabankowe, które są jak najbardziej godne zaufania (znajdziesz je za pomocą takich serwisów jak https://loanscouter.com/pl/pozyczki-pozabankowe/). Warto zawsze dobrze sprawdzić daną firmę, zanim zdecydujemy się zaczerpnąć od nich gotówki. Jeśli udaje nam się trafić do zaufanej firmy pożyczkowej, to niedługo możemy cieszyć się dodatkową gotówką, jednak należy mieć na uwadze fakt, że będziemy musieli ją niebawem spłacić, a odsetki mogą zaboleć.

Zaufana firma powinna mieć jasną, przejrzystą stronę. Często do otrzymania pożyczki wystarczy wypełnić formularz – nie powinno się podawać swoich informacji jeśli nie wydaje to się w tym momencie uzasadnione, ponieważ dobra firma nie będzie starałą się wyłudzić od nas danych. A skoro mowa o wyłudzaniu danych, przejdźmy do niebezpieczeństw związanych z pożyczkami.

Oszustwa i przekręty – jak ich unikać?

Wspomnieliśmy już o formularzach, które wyciągają dane od klientów, zanim byłyby one w ogóle wykorzystane do pożyczki, ale są również inne sposoby, które oszuści wykorzystują, by żerować na zdesperowanych pożyczkobiorcach. Jednym z najpopularniejszych jest SMS aktywacyjny, który należy wysłać, aby potwierdzić podwyżkę. Oczywiście, szybko okazuje się, że taki SMS kosztuje znacznie więcej, niż można by się spodziewać, jednak formalnie żadne prawo nie jest łamane, ponieważ informacja o jego cenie jest zawarta w formularzu, a że jest ona bardzo głęboko ukryta to już zupełnie inna sprawa.

Na drobny druk należy też zwrócić uwagę przy podpisywaniu umowy. Najlepiej jest zasięgnąć porady doradcy finansowego przed zawarciem jakiejkolwiek umowy pożyczkowej – zwróci on uwagę na wszelkie drobne szczegóły, które mogą spowodować bardzo wiele problemów w przyszłości. Jednak zanim do tego dojdzie, najwięcej o firmie dowiemy się po prostu szukając o niej informacji. Jeśli firma jest podejrzana, to szybko dowiemy się o tym sprawdzając opinie poprzednich klientów w internecie.