23.2 C
Warszawa
sobota, 25 maja, 2024
Strona głównaAktualnościKredyty gotówkowePozabankowe pożyczki online to już nie ten sam produkt co parę lat...

Pozabankowe pożyczki online to już nie ten sam produkt co parę lat temu

Co zmieniło się w obszarze polskiego sektora internetowych pożyczek pozabankowych na przestrzeni ostatnich lat? Mówiąc najkrócej: wszystko. Współczesne firmy pożyczkowe to stawiające na klienta, racjonalnie zarządzane podmioty, które z każdym rokiem stają się coraz poważniejszą konkurencją dla banków.
W innych państwach Europy Zachodniej również możemy obserwować tego rodzaju “ruchy tektoniczne” jeżeli chodzi o branżę pożyczkową. Mówiąc innymi słowy, na Zachodzie banki coraz wyraźniej tracą monopol na pożyczanie pieniędzy. Dla przykładu, w samej Wielkiej Brytanii wartość sektora pożyczek pozabankowych jest szacowana na ponad 50 miliardów euro rocznie. Co więcej, w wielu obszarach firmy pożyczkowe są po prostu sprawniejsze i osiągają znacznie lepsze rezultaty.
Rzecz jasna, w polskich realiach znaczenie sektora pożyczek przez internet nie jest aż tak ogromne. Tym niemniej, z całą pewnością nie jest już to ta sama branża, co przed kilku laty, nie wspominając już o jej niechlubnych początkach, tj. o okresie drugiej połowy lat dziewięćdziesiątych.

Krótka charakterystyka pożyczek online

Z doniesień mediów związanych z branżą pozabankową www.chwilowkidlasprytnych.com/pozyczki-pozabankowe-chwilowki-online-bez-bik-big-krd-zaswiadczen-na-raty-dowod/ wynika, że rozwój w obrębie polskiego sektora pożyczek online postępuje jednocześnie w kilku różnych wymiarach. Z jednej strony, firmy pozabankowe oferują swoim klientom coraz atrakcyjniejszą ofertę. Zerowe oprocentowanie przy pierwszej pożyczce, coraz niższe koszty dla powracających pożyczkobiorców, długoterminowe raty, linie pożyczkowe, pieniądze pod zastaw- to wszystko, w połączeniu z łatwą dostępnością sprawia, że w niektórych obszarach stanowią one już jak najbardziej równorzędną konkurencję dla banków.
To jednak oczywiście jeszcze nie wszystko. Inną istotną dymensją progresu polskiego sektora pozabankowego jest wciąż rosnącą rzetelność i wiarygodność firm pożyczkowych. To właśnie z inicjatywy kilkunastu najważniejszych podmiotów tego sektora powstał Krajowy Rejestr Firm Pożyczkowych, prowadzony przez Komisję Nadzoru Finansowego. Korzystając z tej bazy danych, możemy szybko i w całkowicie wiarygodny sposób zweryfikować rzetelność danej firmy pożyczkowej, sprawdzić jej status, renomę a także to, czy nie toczą się aktualnie przeciwko niej postępowania sądowe lub prokuratorskie.
Firmy pożyczkowe przywiązują również coraz większą wagę do standardu obsługi klientów. Agresywna polityka windykacyjna i przysłowiowe “nawijanie makaronu na uszy”? Obecnie to już raczej domena banków (wystarczy wspomnieć sławną albo raczej “niesławną” aferę z kredytami hipotetycznymi denominowanymi we frankach szwajcarskich).
Co jednak odróżnia firmy pożyczkowe od banków w tej konkretnej kwestii? Można powiedzieć, ze te pierwsze są zmuszone działać według zdrowych zasad wolnego rynku, co oznacza konkurencję o względy klienta na wielu różnych polach, w tym między innymi pod względem standardu świadczonych usług. Z kolei banki istnieją w rzeczywistości precyzyjnie regulowanej przez różne przepisy państwowe a oprócz budżet państwa rozkłada nad tymi podmiotami swoisty parasol ochronny (na przykładzie kryzysu ekonomicznego z USA wiadomo, że branża bankowa “nie może” zbankrutować, nawet jeśli utrzymanie jej przy życiu oznacza wielomiliardowe programy pomocowe ze strony budżetu państwa (czyli z kieszeni podatników.

Nowe technologie w firmach pożyczkowych

Nie tylko w Polsce, ale również niemal w całej Europie firmy pozabankowe należą do pionierów wykorzystywania w swojej działalności możliwości, jakie daje internet. Obecnie zresztą spora część firm z tego sektora to podmioty działające wyłącznie online, czyli po prostu nie posiadające tradycyjnych, stacjonarnych oddziałów.
Sporo zmieniło się również jeżeli chodzi o zaufanie klientów do tego rodzaju usług. Kilka lat temu bardzo często trudno było zorientować się, czy mamy do czynienia z podmiotem rzetelnym, czy wręcz przeciwnie. Obecnie jest to znacznie prostsze.
Reasumując, można zapytać, kiedy polska branża pozabankowa będzie całkowicie równorzędną konkurencją dla banków, tak jak ma to miejsce chociażby w UK? Z oczywistych względów trudno tutaj o precyzyjne prognozy, jednak patrząc na dynamikę rozwoju pożyczek online, a jednocześnie stagnację w jakiej pogrążone są banki można zaryzykować przypuszczenie, że będzie to kwestia najbliższych kilku lat.