Pozabankowe pożyczki online to już nie ten sam produkt co parę lat temu

Co zmieniło się w obszarze polskiego sektora internetowych pożyczek pozabankowych na przestrzeni ostatnich lat? Mówiąc najkrócej: wszystko. Współczesne firmy pożyczkowe to stawiające na klienta, racjonalnie zarządzane podmioty, które z każdym rokiem stają się coraz poważniejszą konkurencją dla banków.
W innych państwach Europy Zachodniej również możemy obserwować tego rodzaju „ruchy tektoniczne” jeżeli chodzi o branżę pożyczkową. Mówiąc innymi słowy, na Zachodzie banki coraz wyraźniej tracą monopol na pożyczanie pieniędzy. Dla przykładu, w samej Wielkiej Brytanii wartość sektora pożyczek pozabankowych jest szacowana na ponad 50 miliardów euro rocznie. Co więcej, w wielu obszarach firmy pożyczkowe są po prostu sprawniejsze i osiągają znacznie lepsze rezultaty.
Rzecz jasna, w polskich realiach znaczenie sektora pożyczek przez internet nie jest aż tak ogromne. Tym niemniej, z całą pewnością nie jest już to ta sama branża, co przed kilku laty, nie wspominając już o jej niechlubnych początkach, tj. o okresie drugiej połowy lat dziewięćdziesiątych.

Krótka charakterystyka pożyczek online

Z doniesień mediów związanych z branżą pozabankową www.chwilowkidlasprytnych.com/pozyczki-pozabankowe-chwilowki-online-bez-bik-big-krd-zaswiadczen-na-raty-dowod/ wynika, że rozwój w obrębie polskiego sektora pożyczek online postępuje jednocześnie w kilku różnych wymiarach. Z jednej strony, firmy pozabankowe oferują swoim klientom coraz atrakcyjniejszą ofertę. Zerowe oprocentowanie przy pierwszej pożyczce, coraz niższe koszty dla powracających pożyczkobiorców, długoterminowe raty, linie pożyczkowe, pieniądze pod zastaw- to wszystko, w połączeniu z łatwą dostępnością sprawia, że w niektórych obszarach stanowią one już jak najbardziej równorzędną konkurencję dla banków.
To jednak oczywiście jeszcze nie wszystko. Inną istotną dymensją progresu polskiego sektora pozabankowego jest wciąż rosnącą rzetelność i wiarygodność firm pożyczkowych. To właśnie z inicjatywy kilkunastu najważniejszych podmiotów tego sektora powstał Krajowy Rejestr Firm Pożyczkowych, prowadzony przez Komisję Nadzoru Finansowego. Korzystając z tej bazy danych, możemy szybko i w całkowicie wiarygodny sposób zweryfikować rzetelność danej firmy pożyczkowej, sprawdzić jej status, renomę a także to, czy nie toczą się aktualnie przeciwko niej postępowania sądowe lub prokuratorskie.
Firmy pożyczkowe przywiązują również coraz większą wagę do standardu obsługi klientów. Agresywna polityka windykacyjna i przysłowiowe „nawijanie makaronu na uszy”? Obecnie to już raczej domena banków (wystarczy wspomnieć sławną albo raczej „niesławną” aferę z kredytami hipotetycznymi denominowanymi we frankach szwajcarskich).
Co jednak odróżnia firmy pożyczkowe od banków w tej konkretnej kwestii? Można powiedzieć, ze te pierwsze są zmuszone działać według zdrowych zasad wolnego rynku, co oznacza konkurencję o względy klienta na wielu różnych polach, w tym między innymi pod względem standardu świadczonych usług. Z kolei banki istnieją w rzeczywistości precyzyjnie regulowanej przez różne przepisy państwowe a oprócz budżet państwa rozkłada nad tymi podmiotami swoisty parasol ochronny (na przykładzie kryzysu ekonomicznego z USA wiadomo, że branża bankowa „nie może” zbankrutować, nawet jeśli utrzymanie jej przy życiu oznacza wielomiliardowe programy pomocowe ze strony budżetu państwa (czyli z kieszeni podatników.

Nowe technologie w firmach pożyczkowych

Nie tylko w Polsce, ale również niemal w całej Europie firmy pozabankowe należą do pionierów wykorzystywania w swojej działalności możliwości, jakie daje internet. Obecnie zresztą spora część firm z tego sektora to podmioty działające wyłącznie online, czyli po prostu nie posiadające tradycyjnych, stacjonarnych oddziałów.
Sporo zmieniło się również jeżeli chodzi o zaufanie klientów do tego rodzaju usług. Kilka lat temu bardzo często trudno było zorientować się, czy mamy do czynienia z podmiotem rzetelnym, czy wręcz przeciwnie. Obecnie jest to znacznie prostsze.
Reasumując, można zapytać, kiedy polska branża pozabankowa będzie całkowicie równorzędną konkurencją dla banków, tak jak ma to miejsce chociażby w UK? Z oczywistych względów trudno tutaj o precyzyjne prognozy, jednak patrząc na dynamikę rozwoju pożyczek online, a jednocześnie stagnację w jakiej pogrążone są banki można zaryzykować przypuszczenie, że będzie to kwestia najbliższych kilku lat.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here