15 C
Warszawa
piątek, 21 czerwca, 2024
Strona głównaAktualnościKredyty gotówkoweKredyt gotówkowy - w jakim banku najłatwiej go dostać?

Kredyt gotówkowy – w jakim banku najłatwiej go dostać?

Zastanawiasz się nad wzięciem kredytu? Potrzebujesz dodatkowej gotówki, a jednocześnie masz mało czasu na załatwienie formalności? Sprawdzimy dla ciebie, w jakim banku najłatwiej dostać kredyt gotówkowy. Pozwoli ci to zaoszczędzić czasu, nerwów i stosu zbędnych formalności.

Komu łatwiej dostać kredyt gotówkowy?

Mało kto wie, że łatwiej będzie otrzymać kredyt gotówkowy osobie, która już ma dobrą historię kredytową. To znaczy, że miała lub nawet obecnie posiada na swoim stanie zobowiązanie, które spłaca. Oczywiście najważniejsze by te spłaty odbywały się terminowo, bez opóźnień. Jeśli tak jest, to taka osoba jest potencjalnie bardziej pożądanym kredytobiorcą niż osoba, która nigdy nie miała żadnej pożyczki czy karty kredytowej. Dlaczego tak jest? Jest tak, ponieważ bank nie wie, jakim jesteś klientem.

Jeśli nigdy nie spłacałeś żadnych rat, to nie wiadomo czy będziesz je spłacał regularnie i będziesz rzetelnym klientem czy wręcz odwrotnie. Natomiast osoby, które miały kredyt i spłacały go regularnie, są w oczach banku wiarygodne i mają wyższą ocenę punktową BIK. Tak samo, jeśli byłeś na bakier ze spłatą rat i nie dotrzymywałeś terminu. Twoja historia kredytowa jest dostępna dla każdego banku, w którym złożysz wniosek i jest wielce prawdopodobne, że dostaniesz decyzję odmowną.

Zdolność kredytowa ma ogromne znaczenie dla łatwości otrzymania kredytu

Najprościej mówiąc, zdolność kredytowa, to ocena możliwości, jaką ma klient do spłaty zaciąganego zobowiązania. Wyliczenie tej zdolności to odjęcie od osiąganego dochodu kosztów życia, aktualnie posiadanych miesięcznych rat, a także weryfikacja czy zostanie nadwyżka środków do pokrycia rat kredytu, o który obecnie wnioskujesz.

Na zdolność kredytową wpływ ma także stan cywilny, ilość osób w gospodarstwie domowym, wykształcenie oraz wiele innych czynników. Mając dobrą zdolność kredytową, dużo łatwiej będzie otrzymać kredyt, nawet bez zaświadczeń. Jeśli nie wiesz, jak to wygląda u ciebie, zawsze możesz sprawdzić kalkulator kredytowy, który obliczy ratę za wybrany kredyt.

W którym banku najłatwiej dostać kredyt gotówkowy?

Ogólnie nie ma nigdzie takiej publicznej informacji, w którym banku najłatwiej wziąć kredyt. Nie będzie sytuacji, w której we wszystkich bankach dostaniesz odmowę, a będzie jeden, jedyny bank, w którym wszyscy otrzymują decyzje pozytywne. Bardzo często, jeśli klient otrzyma odmowę kredytu w banku, udaje się do firm pozabankowych. Generalnie powinno być tak, że najłatwiej o kredyt w banku, w którym mamy konto z wpływami wynagrodzenia. Jako stały klient powinniśmy być bardziej wiarygodni dla banku.

Stosunkowo łatwo i tanio jest wnioskować o kredyt w PKO BP. Nie dość, że warunki są przystępne, wniosek można złożyć online przez iPKO, to jeszcze bank oferuje aż 24000zł kredyt dostępnego jedynie na oświadczenie o dochodach. Czyli to klient sam wypełni druk, w którym informuje bank ile zarabia, gdzie i od kiedy pracuje, a także podaje swoje dane osobowe.

Podobnie jest w Getin Noble Bank, mBank i Alior Bank, gdzie o kredyt możemy ubiegać się bez żadnych dokumentów o dochodach, a dodatkowo możemy złożyć wniosek online, bez wychodzenia z domu. W wielu bankach jest obecnie proces wnioskowania online, więc warto sprawdzić, gdzie warunki odpowiadają nam najbardziej. W razie czego sprawdź, który oddział jest ci najbardziej po drodze.

Warto pamiętać, że kwoty kredytu gotówkowego, jakie możemy otrzymać na oświadczenie są ograniczone. Zatem jeśli widzisz na ulotce, że możesz dostać nawet 500000zł bez dokumentów, to sprawdź drobny druk. Zapewne jest to chwyt marketingowy i powyżej ustalonej przez bank jakiejś kwoty progowej, dokumenty potwierdzające dochód i tak będą potrzebne. Ponadto nie składaj wniosku o kredyt w 10 bankach, bo negatywnie wpłynie to na twoją ocenę punktową w BIK. Wybierz maksymalnie 3 najbardziej interesujące cię banki i złóż wniosek online, skorzystaj z infolinii lub udaj się oddziału. Kontakt twarzą w twarz daje szansę na to, ze zawsze wiesz do kogo się zwrócić w razie pytań.

Jakie dokumenty są potrzebne do wzięcia kredytu gotówkowego?

Przede wszystkim dowód osobisty jest dokumentem absolutnie niezbędnym i nie ma od tego odstępstwa. Bardzo często są oferty promocyjne informujące o tym, że dostępna jest pożyczka na dowód. Rzeczywiście takie sytuacje się zdarzają i jest to zgodne z prawdą. Trzeba jednak wiedzieć, że z reguły są one ograniczone kwotowo, także mogą być nieco droższe niż te standardowe. Standardowe to z kolei takie, gdzie swój dochód i zatrudnienie trzeba udowodnić.

Najczęściej należy dostarczyć zaświadczenie o zatrudnieniu i zarobkach wystawiane przez zakład pracy. Taki dokument pozwala na większe zaufanie banku w stosunku do klienta. Umożliwia również kontakt telefoniczny do osoby wystawiającej zaświadczenie, w celu dodatkowej weryfikacji, w przypadku wątpliwości co do danych zawartych na zaświadczeniu. Często honorowany, szczególnie w pierwszej połowie danego roku kalendarzowego, jest kredyt na PIT. Często jest dla banku nawet lepszy, ponieważ pokazuje przychód klienta za cały ubiegły rok, a zaświadczeni o zarobkach jest z reguły wystawiane za okres 3 lub 6 ostatnich miesięcy.