17.6 C
Warszawa
piątek, 21 czerwca, 2024
Strona głównaAktualnościKredyty gotówkoweKredyt gotówkowy – jakie warunki trzeba spełniać, aby go otrzymać?

Kredyt gotówkowy – jakie warunki trzeba spełniać, aby go otrzymać?

Kredyt gotówkowy – jakie warunki trzeba spełniać, aby go otrzymać?

Kredyt gotówkowy to produkt, który znajduje się w ofercie większości banków. Cieszy się on bardzo dużą popularnością wśród klientów, a banki chętnie go udzielają. Wiele osób korzysta z niego ze względu na znacznie mniejsze wymagania względem kredytobiorców, niż w przypadku kredytów hipotecznych. Jakie warunki zatem należy spełnić, aby go otrzymać? Czym kredyt gotówkowy różni się od pozostałych ofert kredytowych?

Kredyt gotówkowy – co to?

Według definicji kredyt gotówkowy to kredyt wypłacany w gotówce. Obecnie ze względu na rozwój technologiczny nie jest to całkowicie zgodne z prawdą, gdyż bardzo często pieniądze są przelewane na nasze konto i nikt nie wypłaca nam gotówki w banku, jednak jest to tylko techniczny szczegół. Najważniejsze jest to, że pieniądze, które przyznano nam w ramach tego kredytu trafią w całości do nas i będziemy mogli przeznaczyć je na dowolny cel, który nie jest związany z prowadzeniem działalności gospodarczej.

Jak starać się o taki kredyt i jakie warunki należy spełnić, aby go uzyskać? Kredyty gotówkowe i warunki ich uzyskania można przeanalizować na www.HotMoney.pl, w niniejszym artykule również postaramy się opisać najważniejsze kwestie związane z tym tematem.

Na jakich warunkach przyznawany jest kredyt gotówkowy?

Starania o otrzymanie kredytu bankowego kojarzą się większości z nas z ogromną ilością formalności, koniecznością stawiania się w banku oraz długim okresem oczekiwania na decyzję. Na szczęście w przypadku kredytów gotówkowych, procedura ta została znacznie uproszczona, co jest jednym z powodów popularności tego produktu finansowego.

Jakie warunki stawiają banki przed klientami chcącymi otrzymać wsparcie finansowe w postaci kredytu gotówkowego? Pierwszym i podstawowym warunkiem jest posiadanie odpowiedniej zdolności kredytowej. Czynnik ten jest brany pod uwagę w przypadku rozpatrywania każdego wniosku kredytowego. Zdolność kredytowa bowiem jest informacją, która mówi o tym, czy będziemy w stanie spłacić kredyt, a więc zarówno kapitał, jak i odsetki oraz opłaty dodatkowe, w określonym terminie.

Drugą bardzo ważną informacją dla banku jest nasza historia kredytowa, na podstawie której może on stwierdzić, czy jesteśmy klientami godnymi zaufania, którzy terminowo spłacają swoje zobowiązania. Jeśli nie mamy pewności, czy wszystkie nasze zobowiązania zostały uregulowane, to wystarczy pobrać raport z Biura Informacji Kredytowej (BIK). Warto to zrobić przed złożeniem wniosku o kredyt, aby w razie potrzeby wyjaśnić wszelkie nieporozumienia z ewentualnymi wierzycielami i oczyścić raport.

Dokumenty niezbędne do kredytu gotówkowego

Oprócz spełnienia opisanych wyżej warunków, zobowiązani jesteśmy także do przedstawienia niezbędnych dokumentów. Na szczęście wymagania są w tym wypadku znacznie mniejsze, niż w sytuacji, gdy chcemy wziąć np. kredyt hipoteczny. Bank, który ma nam udzielić kredytu gotówkowego, będzie wymagał od nas dokumentu potwierdzającego naszą tożsamość oraz zaświadczenia o dochodach. Ten drugi dokument jest szczególnie ważny, gdyż stanowi on podstawę do dokonania oceny naszej zdolności kredytowej.

Warto wiedzieć, że niektóre banki oferują również kredyt gotówkowy bez zaświadczenia o zarobkach. Z tego rodzaju ofert często korzystają osoby zatrudnione np. na podstawie umowy o dzieło. Korzystając z takiej oferty trzeba się jednak liczyć z tym, że kwota kredytu może być znacznie niższa.

Kredyt gotówkowy a inne kredyty

Pewnie część osób zastanawia się dlaczego tak łatwo dostać kredyt gotówkowy, podczas gdy otrzymanie kredytu mieszkaniowego lub hipotecznego jest znacznie trudniejsze. Otóż udzielając kredytu gotówkowego na podstawie tak małej ilości dokumentów, bank ryzykuje, że pożyczone pieniądze do niego nie wrócą. Chcąc zrekompensować sobie to ryzyko, banki podnoszą opłaty związane z udzielaniem tego rodzaju wsparcia finansowego, w związku z czym produkt ten jest droższy od innych.

Różnicę można też zauważyć w wysokości kwoty kredytu gotówkowego w porównaniu do innych kredytów. Najczęściej wynosi ona maksymalnie kilkaset tysięcy złotych (górna granica to często 200 tysięcy zł).

Kiedy warto wziąć kredyt gotówkowy?

Bez wątpienia dużą zaletą tego produktu finansowego jest to, że możemy wydać pożyczone pieniądze na dowolny cel, którego nie musimy podawać bankowi. Jeśli więc potrzebna jest nam gotówka na np. opłacenie nagłych wydatków, to warto starać się w takiej sytuacji o kredyt gotówkowy. Tego typu zobowiązanie jest też dobrym wyjście, gdy chcemy kupić nowe meble lub sprzęt RTV/AGD do domu. Wiele osób korzysta z kredytu gotówkowego, gdy chce kupić samochód, zrobić remont czy jechać na wakacje. Teoretycznie każdy powód może być dobry, pod warunkiem, że mamy pewność iż spłata tego kredytu nie będzie dla naszego budżetu domowego zbytnim obciążeniem.