8.2 C
Warszawa
czwartek, 18 kwietnia, 2024

Jak czytać umowę pożyczki?

Umowa, którą podpisujemy z pożyczkodawcą, stanowi podstawę usługi, warto wiedzieć więc jakie elementy powinny się w niej znaleźć oraz na co należy zwrócić szczególną uwagę, czytając taki dokument.

Jest to równie ważne niezależnie od rodzaju pożyczki oraz tego, czy bierzemy ją w siedzibie danej instytucji, przechodząc cały proces za pośrednictwem Internetu czy też we własnym domu, co jest możliwe na przykład w przypadku domowej pożyczki Bocian.

Co powinno znaleźć się w umowie?

Wszelkiego rodzaju materiały reklamowe czy ofertowe mają za zadanie przedstawić nam ofertę oraz zachęcić nas do wybrania konkretnego pożyczkodawcy, jednak to od zapisów znajdujących się w umowie pożyczkowej zależą faktyczne warunki, na jakich środki, o które wnioskujemy, zostaną nam przyznane. W takim dokumencie muszą znaleźć się więc szczegółowe zapisy wskazujące:

  • strony zawierające daną umowę,
  • kwotę udzielanej pożyczki oraz całkowity koszt pożyczki (w tym RRSO oraz wszystkie dodatkowe opłaty naliczane w przypadku danej oferty),
  • termin oraz sposób spłaty zobowiązania, w tym również szczegółowe warunki spłaty wraz z możliwościami ich zmiany (dotyczące zarówno spłaty przedterminowej, jak i odroczenia terminu spłaty) oraz konsekwencjami wynikającymi z przekroczenia terminu,
  • warunki, na jakich możliwe jest wprowadzanie zmian w umowie oraz konsekwencje wynikające z niewywiązania się z warunków umowy przez którąś ze stron,
  • możliwość odstąpienia od umowy oraz zasady, na jakich można to zrobić.

Należy pamiętać, że zarówno nas, jak i pożyczkodawcę, obowiązują właśnie warunki zapisane w umowie, warto więc przed jej zawarciem upewnić się, że są one takie same, jak te, na które liczyliśmy, wybierając daną ofertę.

O co warto zadbać przed podpisaniem umowy pożyczkowej?

Żadnej umowy nie powinniśmy podpisywać bez jej wcześniejszego przeczytania, szczególnie istotne jest to jednak właśnie w przypadku umowy pożyczkowej, która może mieć ogromny wpływ na nasze finanse. Na wzięcie chwilówki najczęściej decydujemy się w nagłych wypadkach, potrzebne nam środki chcemy więc mieć na swoim koncie czy w swoim portfelu możliwie jak najszybciej, nie jest to jednak powód, by ryzykować utratą stabilności finansowej przez podpisanie umowy, której wiarygodności nie jesteśmy pewni. Przeczytanie umowy jest więc podstawową rzeczą, jaką musimy zrobić, by mieć pewność, że otrzymujemy warunki, które zostały nam obiecane i zapewnić sobie bezpieczeństwo pożyczając pieniądze.

Na co zwrócić uwagę czytając umowę?

Warto pamiętać również, że nie chodzi tu o pobieżne przejrzenie głównych punktów, ale dokładne przeczytanie oferowanych warunków. W przypadku problemów ze zrozumieniem jakiegoś zagadnienia – a przecież umowy często pisane są trudnym do zrozumienia językiem – możemy wyjaśnić swoje wątpliwości w czasie rozmowy z doradcą klienta. Żaden wiarygodny pożyczkodawca nie ukrywa przed swoimi klientami szczegółów swojej oferty, konsultanci chętnie więc odpowiedzą na nasze pytania.

Jeśli po dokładnym zapoznaniu się z zapisami umowy dojdziemy do wniosku, że jest to właśnie ta oferta, z której chcemy skorzystać nie pozostaje nam nic innego jak jej podpisanie – szybko otrzymamy przyznane nam środki, dzięki czemu bez trudu pokryjemy wszystkie nagłe wydatki.