30.7 C
Warszawa
piątek, 12 lipca, 2024
Strona głównaAktualnościKredyty gotówkoweCzy pożyczki pozabankowe są bezpieczne?

Czy pożyczki pozabankowe są bezpieczne?

Czy pożyczki pozabankowe są bezpieczne?Rozwijający się rynek finansowy wprowadził kolejny produkt, jakim są pożyczki pozabankowe. Jak sama nazwa wskazuje, są to kredyty udzielane bez pośrednictwa banku, w prywatnych firmach zajmujących się tego rodzaju działalnością. Każda pożyczka, zarówno bankowa jak i pozabankowa, jest obarczona pewnym ryzykiem dla pożyczkobiorcy. Dlatego z każdej możliwości należy korzystać rozważnie. Pełna dostępność, możliwość sfinalizowania transakcji w pełni przez Internet, a także szybkość przelewu środków sprawiają, że pożyczki pozabankowe stały się wyjątkowo popularne. Warto jednak wiedzieć nieco więcej, aby ustrzec się kłopotów w przyszłości.

Dla zadłużonych

Często osoby, które wpadły w problemy finansowe, nie mogą uzyskać kredytu w banku. Nawet, jeśli jest im niezbędny do odzyskania płynności. W tej sytuacji często decydujemy się na pożyczki przez Internet, które pozwalają osobie zadłużonej otrzymać niezbędne środki tak jak np. w Profi Credit. Wszyscy, którzy korzystają z rozwiązań kredytowych, powinni jednak wziąć pod uwagę swoją sytuację materialną. Chodzi przede wszystkim o to, aby nie popaść w większe kłopoty i tzw. spiralę zadłużenia, którą jest spłacanie jednej pożyczki kolejną.

Podstawowa zasada-zdrowy rozsądek!

Jak w każdej dziedzinie życia, tak w przypadku podejmowania decyzji o wzięciu kredytu, powinniśmy wziąć pod uwagę wszystkie możliwe aspekty. Podstawą jest realna ocena naszej sytuacji materialnej i sprawdzenie, na jakie raty nas stać. Pożyczki przez Internet pozwalają przeprowadzić dokładną symulację przyszłych kosztów, co musimy weryfikować już na etapie składania wniosku. Trzeba się zdecydować na opcję, która najbardziej pasuje do naszego miesięcznego budżetu i pozwoli spłacać zadłużenie terminowo.

Budżet na kartce

Decydując się na ofertę pożyczki przez Internet, jak również tej pozyskanej z banku, musimy dokładnie przeliczyć nasz budżet miesięczny. Jedynie poprawna, rzetelna analiza, pozwoli nam zaciągnąć bezpieczne zobowiązania. Powinniśmy sprawdzić dokładnie, ile pieniędzy regularnie otrzymujemy (np. wynagrodzenie, renta, emerytura) oraz jakie mamy stałe koszty (prąd, woda, czynsz, telefon, Internet itp.). Musimy także założyć kwotę, która będzie żelazną rezerwą np. na leki, czy awarie. Pozostałe środki to tzw. wydatki na życie. Oceniając, na podstawie poprzednich miesięcy, jakiej wysokości są to koszty, możemy przyjąć bezpieczny margines dla raty pożyczkowej. Dokładne rozliczenie da nam odpowiedź, na jak wysokie raty możemy sobie pozwolić i tym samym ustalimy okres kredytowania.

Ważne jest także, aby nawet po skorzystaniu z oferty pożyczek pozabankowych, trzymać budżet domowy w ryzach. Wszelkie wydatki najlepiej notować tak, aby mieć pełną świadomość na co i ile wydajemy. Tylko tak prowadzona domowa księgowość pozwoli na konkretne decyzje i bezpieczne kredyty.

Każdy kredyt, niezależnie czy bankowy czy pozabankowy, musi być dostosowany do sytuacji materialnej osoby, która się na niego decyduje. To na pożyczkobiorcy spoczywa obowiązek realnej oceny swojej sytuacji materialnej, aby zaciągnąć bezpieczne zobowiązanie, dopasowane do możliwości finansowych.