20.4 C
Warszawa
sobota, 13 lipca, 2024
Strona głównaAktualnościKredyt tylko dla przedsiębiorców z doświadczeniem

Kredyt tylko dla przedsiębiorców z doświadczeniem

kredyt_dla_przedsiębiorcowRozpoczęcie działalności gospodarczej wymaga w wielu przypadkach posiadania sporych środków finansowych. Jeśli przedsiębiorca nie ma własnych oszczędności, będzie musiał poszukać zewnętrznego źródła finansowania. Banki niestety nie są skłonne do kredytowania nowo powstałej działalności gospodarczej. Wymagają dłuższego stażu firmy na rynku, aby udzielić wysokiego kredytu, pozwalającego na rozwój firmy.

Jednocześnie, banki skrupulatnie badają zdolność kredytową młodych przedsiębiorców, jeśli i wnioskują o uzyskanie kredytu mieszkaniowego.

Modelowym klientem dla banku w dziedzinie ubiegania się o kredyt hipoteczny, będzie osoba młoda, pracująca na podstawie umowy o pracę i uzyskująca ponadprzeciętne dochody z tego tytułu. Klienci pracujący na własny rachunek, właściciele mikrofirm oraz osoby wykonujące wolny zawód, mają słabszą pozycję w ubieganiu się o kredyt hipoteczny.

Przedsiębiorcy uzyskają w większości banków kredyt na zakup mieszkania, jeśli prowadzą swoją firmę przez minimum 2 lata. Jeśli więc nawet mamy wysokie dochody z działalności gospodarczej, ale nasza firma funkcjonuje na rynku od kilku miesięcy, tylko nieliczne banki będą skłonne nam udzielić kredytu hipotecznego.

Doświadczenie w prowadzeniu działalności gospodarczej jest kluczowe w momencie, gdy o kredyt na prywatne mieszkanie ubiega się przedsiębiorca. Bank nie będzie traktował wysokich dochodów młodego przedsiębiorcy jako atutu przy ocenie wiarygodności kredytowej, jako że mogą one mieć charakter tymczasowy. Na podstawie kilkumiesięcznej działalności gospodarczej trudno jest szacować, czy dobra pozycja firmy na rynku zostanie utrzymana, czy też nie. Banki najczęściej wymagają do zaakceptowania źródła dochodów z działalności gospodarczej, aby była ona prowadzona przez co najmniej 12 miesięcy. Są i takie banki, w których minimalny okres prowadzenia firmy wynosi 2, a nawet 5 lat. Najdłuższy, 5-letni okres prowadzenia działalności gospodarczej dla uwzględnienia dochodów firmowych w procesie wyliczania zdolności kredytowej do kredytu hipotecznego, wymagany jest w Credit Agricole. W Deutsche Banku przedsiębiorcy będą mieli szansę na uzyskanie kredytu hipotecznego na zakup prywatnego mieszkania, jeśli ich działalność istnieje na rynku od co najmniej 2,5 roku.

Przedsiębiorcy wnioskujący o uzyskanie kredytu hipotecznego w banku muszą naszykować się na skomplikowaną procedurę kredytową. Będą musieli złożyć w banku znacznie więcej załączników do wniosku kredytowego, niż klienci uzyskujący wynagrodzenie z pracy na etacie. Banki wymagają wyciągów z konta, potwierdzenia rejestracji działalności gospodarczej, kopii ksiąg rachunkowych, czy też prognoz finansowych na kolejne lata.