30.7 C
Warszawa
piątek, 12 lipca, 2024
Strona głównaAktualnościKredyt na szkolną wyprawkę

Kredyt na szkolną wyprawkę

Kredyt na szkolną wyprawkę Wrzesień za pasem. Za chwilę rozpocznie się rok szkolny. To ostatni moment na skompletowanie szkolnej wyprawki. Dla wielu rodzin to ogromny wydatek. W zeszłym roku na zakup podręczników i niezbędnych akcesoriów średnio wydaliśmy 668 PLN. W tym musimy liczyć się z wydatkiem większym przynajmniej o 50 PLN. Niektórzy będą zmuszeni zaciągnąć pożyczkę na ten cel.

Ile wydamy na wyprawkę?

Wrzesień to stresujący miesiąc nie tylko dla dzieci rozpoczynających naukę czy uczniów wracających w szkolne ławy po wakacjach, ale także dla ich rodziców. Nie łatwo jest, bowiem wysupłać z domowego budżetu przeszło 800 PLN na zestaw niezbędnych akcesoriów szkolnych. Z raportu „Wydatki rodziców na edukację dzieci w roku szkolnym 2011/2012” przygotowanego przez CBOS wynika, że niemal połowa (47 proc.) rodziców na wyprawkę wydała ponad 800 PLN. Zaledwie co dwudziestemu ankietowanemu (5 proc.) udało się zamknąć wydatki w kwocie 300 PLN.

Za co zapłacimy najwięcej? Za podręczniki. Za zestaw niezbędnych książek, w zeszłym roku zapłaciliśmy średnio 364 PLN. W tym roku ceny książek znacznie wzrosły. Dla zobrazowania, zestaw podręczników dla klas I-III Wydawnictwa MAC w zeszłym roku kosztował 209 PLN, teraz czeka nas wydatek rzędu 230 PLN. Na szkolną wyprawkę składają się także inne akcesoria. Jak wskazuje opracowanie Centrum Badania Opinii Społecznej , na przybory szkolne takie, jak: plecak, piórnik, zeszyty oraz inne artykuły piśmiennicze, w 2011 roku wydaliśmy średnio 133 PLN. Kwotę 185 PLN pochłonęła odzież oraz obuwie.

Najtańszy kredyt na szklona wyprawkę

Niestety nie każdą rodzinę stać na wydatek, skromnie licząc, 700 PLN. To kwota pozwalająca na wyposażenie jednego dziecka. Co w przypadku rodzin wielodzietnych? Nie każdy może liczyć na pomoc i dofinansowanie z Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej, szkoły czy zakładu pracy. Coraz częściej nie wchodzi w grę także dziedziczenie podręczników po starszym rodzeństwie czy zakup używanych w antykwariacie. Pozostaje zaciągnąć kredyt bądź pożyczkę gotówkową.

Kto oferuje najtańszy kredyt na rynku? Z analizy przeprowadzonej przez portal Bankier.pl wynika, że najmniej zapłacimy za kredyt w Getin Banku – całkowity koszt kredytu to 95 PLN. Zakładamy, że zaciągamy kredyt w wysokości 2 000 PLN, na okres 12 miesięcy, należność spłacamy w równych ratach. Kolejne miejsce w zestawieniu przygotowanym przez portal zajmuje Sygma Bank. Tam za kredyt „zapłacimy” 172 PLN (aż o 75 PLN więcej niż w Getin Banku). Spośród dwunastu banków, do których zostało wysłane kredytowe zapytanie, najdroższy kredyt zaoferowały – Meritum Bank (prawie 410 PLN) oraz Citi Handlowy (370 PLN). Różnica pomiędzy najtańszym a najdroższym kredytem w zestawieniu, wyniosła przeszło 300 PLN.