22.4 C
Warszawa
środa, 19 czerwca, 2024
Strona głównaAktualnościKredyt hipoteczny po sprzedaży nieruchomości

Kredyt hipoteczny po sprzedaży nieruchomości

Kredyt hipoteczny po sprzedaży nieruchomościKredyt hipoteczny dla wielu konsumentów w Polsce jest jedyną możliwością zrealizowania inwestycji w nieruchomość. W ten sposób kupujemy mieszkania, budujemy domy, albo dokonujemy poważnych remontów. Środki finansowe pozyskane z banku w ramach kredytu hipotecznego spłacamy później przez kilka, kilkanaście lub kilkadziesiąt lat, w ratach miesięcznych. W tym długim okresie może zdarzyć się, że nasza sytuacja rodzinna i finansowa się zmieni i będziemy chcieli sprzedać posiadane mieszkanie. Czy jest to możliwe, jeśli ciąży na nim hipoteka na rzecz banku? Czy w trakcie spłacania kredytu na mieszkanie, można je sprzedać? Tak, ale pod pewnymi warunkami.

Przede wszystkim, musimy wiedzieć, za ile chcemy sprzedać nasze mieszkanie. Uzależnione jest to oczywiście od panującej na rynku sytuacji, jak i od własnych starań o podwyższenie wartości nieruchomości. Aby określić wartość obecną mieszkania czy domu, można znaleźć podobną nieruchomość wystawioną na sprzedaż. Można też skorzystać z pomocy rzeczoznawcy majątkowego, ale za taką usługę trzeba zapłacić. Kiedy już będziemy wiedzieć, za ile możemy sprzedać mieszkanie i ile jest ono warte, przyjdzie czas na oszacowanie naszej zdolności kredytowej, jeśli zamierzamy zamienić mieszkanie np. na większe, ale również z udziałem środków kredytowych z banku.

Jeśli kupujący jest zainteresowany kupnem mieszkania z kredytem mieszkaniowym, będzie miał prawo uzyskać od sprzedającego zaświadczenie z banku o wysokości kwoty kredytu do spłaty. Te dane są konieczne do skonstruowania właściwej umowy przedwstępnej sprzedaży nieruchomości. Wskazuje się w niej, jaka kwota trafi na konto zbywcy mieszkania, a jaka na konto bankowe, w celu spłaty pozostałego kredytu mieszkaniowego. Na ogół, umowy przedwstępne są skonstruowane w taki sposób, że zbywca nie ma prawa do jakichkolwiek środków finansowych od kupującego, dopóki nie przedstawi mu dokumentu bankowego o spłacie kredytu i zgody bankowej na wykreślenie z księgi wieczystej nieruchomości, obciążenia hipoteki. Sprzedający chce mieć bowiem pewność, że mieszkanie nie ma obciążonej hipoteki.

W umowie przedwstępnej z kupującym, zbywca mieszkania może zawrzeć zapis dotyczący terminu wykwaterowania się z nieruchomości. Część kupujących przystaje na prośbę sprzedających o wydłużeniu tego terminu. Wówczas, z perspektywy zbywcy, ma on czas na znalezienie dla siebie nowego mieszkania czy dokończenie budowy domu. Jeśli kupujący chce natychmiast po zapłacie uzyskać klucze do mieszkania, sprzedający nic nie może z tym zrobić, a jedynie wyszukać dla siebie tymczasowe mieszkanie.

Aktualną ofertę kredytów mieszkaniowych oraz hipotecznych znajdziesz w tym miejscu.