12.8 C
Warszawa
czwartek, 13 czerwca, 2024
Strona głównaAktualnościKredyt hipoteczny dla singla. Gdzie najtaniej?

Kredyt hipoteczny dla singla. Gdzie najtaniej?

Kredyt hipoteczny dla singla. Gdzie najtaniej?Marzysz o własnym M? Nie załapałeś się na dopłaty do odsetek kredytu w ramach „Rodziny na swoim”?Nie chcesz zawlekać i czekać na nowy rządowy program „Mieszkanie dla młodych”? Dziennik Gazeta Prawna sprawdził ofertę kredytów hipotecznych dla singla. Sprawdź, gdzie liczyć możesz na najkorzystniejsze warunki.

Dziennikarze pracujący nad opracowaniem rankingu założyli, iż „modelowy” kredytobiorca, planuje zakup mieszkania o powierzchni 30 mkw., posiada wkład własny w wysokości 20 proc. wartości inwestycji, chce zaciągnąć kredyt na kwotę 125 tys. PLN, który zamierza spłacać przez kolejnych 30 lat w równych ratach. „Kredytobiorca” jest mieszkańcem miasta o liczbie ludności przekraczającej 100 tys. mieszkańców. Jego miesięczne dochody netto sięgają kwoty 3 952 PLN.

W zestawieniu uwzględniono oferty 20 banków. Ranking zawiera kredyty w tzw. ofercie pakietowej, tj. Takiej, w której klient oprócz kredytu hipotecznego, decyduje się na inne produkty banku.

Na czele rankingu znalazła się oferta banku BPH, gdzie miesięczna rata wynosi 729,00 PLN. Prowizja pobierana przez bank wynosi 0 proc., oprocentowanie nominalne 5,74 proc. Całkowity koszt kredytu to 141 402, 00 PLN. Oferta na opisanych powyżej warunkach dostępna jest klientów posiadających w BPH rachunek osobisty: Konto Kapitalne bądź Konto Maksymalne i aktywnie z niego korzystających. Kredytobiorcy zobowiązują się również do udziału w ubezpieczeniowo-inwestycyjnym programie „Inwestor”. W przeciągu 6 miesięcy od momentu zaciągnięcia kredytu, mają obowiązek przystąpić do 18-miesięcznego programu (wysokość miesięcznej składki wynosi 600 PLN).

Kolejne miejsce w zestawieniu przypadło w udziale bankowi BNP Paribas. Bank oferuje przez pierwsze piąć lat promocyjne warunki spłaty. Przez pierwszy okres spłaty zobowiązania wysokość miesięcznej raty wyniesie 737,00 PLN, następnie 761,00 PLN. BNP Paribas przez pierwsze pięć lat spłaty gwarantuje oprocentowanie rzędu 5,84 proc., w kolejnych latach 6,19 proc. Bank nie pobiera prowizji. Całkowity koszt kredytu to 148 334,44 PLN. Z promocyjnych warunków mogą skorzystać klienci, którzy zdecydują się na założenie konta w pakiecie L bądź XL. Powinni oni aktywnie korzystać z rachunku – zasilać go stałymi wpłatami, a także dokonywać za jego pośrednictwem przynajmniej trzech transakcji bezgotówkowych miesięcznie (płatności kartą wydaną do rachunku, przelewów). Kredytobiorcy maja również obowiązek przystąpienia do ubezpieczenia osobowego „Cardif” na okres 5 lat (koszt ubezpieczenia to 3,7% kwoty kredytu) bądź udziału w grupowym ubezpieczeniu na życie z ubezpieczeniowymi funduszami kapitałowymi Kapitalny Plan (miesięczne składki wysokości 300 PLN przez okres przynajmniej roku).

Których banków single powinni unikać? Najmniej korzystną ofertę zaoferowały banki: mBank oraz Multi Bank, gdzie miesięczna kwota zobowiązana wyniosła 848,49 PLN, oprocentowanie kredytu 7,20 proc., a całkowity koszt kredytu wyniósł 19 3901,30 PLN.