17.5 C
Warszawa
niedziela, 23 czerwca, 2024
Strona głównaAktualnościKredyt hipoteczny bez cross-sellingu

Kredyt hipoteczny bez cross-sellingu

zakaz+crossellinguBanki przyciągają do siebie potencjalnych kredytobiorców, oferując promocyjne obniżenie oprocentowania, czy rezygnację z prowizji za przystąpienie klienta do kredytu. Jednakże, sam kredytobiorca po wczytaniu się w zasady owych promocji, dowiaduje się, że niższe koszty kredytowe staną się jego udziałem wyłącznie wówczas, gdy skorzysta z dodatkowych produktów banku.

Cross-selling czyli sprzedaż krzyżowa, albo sprzedaż łączona jest często wykorzystywaną techniką sprzedaży w przypadku banków, a w szczególności udzielania kredytów hipotecznych. Niższą marzę kredytową klient może na przykład otrzymać, w momencie kiedy wykupi dodatkowe ubezpieczenie kredytu, albo założy konto w banku, w którym zaciąga kredyt.

Przy kredytach hipotecznych banki rezygnują z pobierania prowizji, czy naliczania opłat za wycenę nieruchomości, albo obniżają marżę kredytową, o ile klient zgodzi się na pakiet dodatków do kredytu hipotecznego. Niejednokrotnie okazuje się, że koszty wiążące się z owymi dodatkowymi produktami bankowymi przewyższają korzyści wynikające z lepszych warunków kredytowania.

Ile kosztują dziś kredyty hipoteczne zaciągane bez cross-sellingu? Czy rzeczywiście są tak drogie, że klienci chcąc nie chcąc powinni zdecydować się jednak na skorzystanie z dodatkowej oferty banku i obniżenia kosztów kredytowych?

Serwis finansowy Bankier.pl stworzył ranking kredytów hipotecznych, bez uwzględnienia w nim ofert wiązanych i promocji. Co najwyżej klient zaciągający kredyt hipoteczny może zdecydować się w banku na założenie zwykle bezpłatnego, konta osobistego, który ułatwi mu spłatę zobowiązania i zarządzanie nim.

Jeśli chcielibyśmy korzystnie zaciągnąć kredyt hipoteczny poza ofertą cross-selling, to według opinii zaprezentowanej w serwisie Bankier.pl powinniśmy zwrócić się do Banku BGŻ. Marża kredytowa w standardowej ofercie kredytu hipotecznego wyniesie tam 1,2 punktu procentowego. Aby wyliczyć oprocentowanie zobowiązania należy do marży doliczyć jeszcze aktualny wskaźnik WIBOR. W Banku BGŻ kredytobiorca zaciągający zobowiązanie hipoteczne będzie musiał jeszcze zapłacić 2% prowizję za przystąpienie do kredytu oraz ubezpieczenie pomostowe, do czasu ustanowienia hipoteki na nieruchomości na rzecz banku. Takie warunki otrzyma w Banku BGŻ klient, który zdecyduje się na otwarcie konta w Planie Aktywnym, którego koszt maksymalny to 18 zł miesięcznie.

Deutsche Bank również posiada ciekawą ofertę bez dodatkowych produktów finansowych dla klientów poszukujących kredytu hipotecznego. Marża wynosi w nim 1,30 punktu procentowego, zaś prowizja, podobnie jak w Banku BGŻ – 2%. Warunkiem jest tu otwarcie konta db Life z opłatą 12 zł miesięcznie.