16.4 C
Warszawa
środa, 12 czerwca, 2024
Strona głównaAktualnościKoszty polis ubezpieczeniowych rosną

Koszty polis ubezpieczeniowych rosną

Koszty polis ubezpieczeniowych rosną Poszukując ubezpieczenia na życie odwiedzamy co najmniej kilka towarzystw i sprawdzamy, jakie świadczenia będą nam przysługiwały w odniesieniu do konkretnej wysokości stawki. Należy powiedzieć, że składka ubezpieczeniowa każdorazowo jest wyliczana indywidualnie. Dotychczas kobiety jako grupa klientów ubezpieczalni mogły liczyć na tańsze ubezpieczenia na życie, z uwagi na statystycznie dłuższy czas życia i mniejsze ryzyko zachorowania na groźne choroby, wiążące się z przedwczesną śmiercią. Mężczyźni musieli za to płacić wyższe składki za polisy ubezpieczenia na życie.
Niebawem sytuacja ta ulegnie zmianie, ale nie stanie się to z korzyścią dla samych ubezpieczających się kobiet. Zmiany planowane są w związku z koniecznością dostosowania polskich przepisów do unijnych wymogów. Unia Europejska wprowadzając w krajach członkowskich swoje uwarunkowania prawne dotyczące wysokości składki na ubezpieczenia na życie, zakazuje jednocześnie stosowania kryterium płci do wyliczania składki na polisę ubezpieczeniową. W wyniku takich modyfikacji przepisów najprawdopodobniej kobiety zapłacą nawet dwa-trzy razy więcej za polisę ubezpieczeniową na życie niż do tej pory.
Szacuje się, że w przypadku kobiet w wieku 50-lat ceny polis ubezpieczeniowych mogą wzrosnąć nawet o 150%. Najwięcej stracą na unijnych zmianach osoby młode. Panie w wieku 25 lat zapłacą za polisę ubezpieczeniową na życie aż o 255% więcej. Takie zestawienia podaje Rzeczypospolita, na podstawie obliczeń firmy badawczej Deloitte. W wyniku takich zmian jak można się spodziewać, spadnie liczba kobiet ubezpieczających się na życie. W chwili obecnej stanowią one około 40% odbiorców ubezpieczeń na życie. Nie tylko w dziedzinie ubezpieczeń na życie szykują się daleko idące zmiany na niekorzyść kobiet. Także jeśli chodzi o ubezpieczenia samochodu, kobiety zapłacą więcej. Europejska Federacja Ubezpieczycieli i Reasekuratorów CEA wyliczyła, że na polisę komunikacyjną kobiety wydadzą średnio o 11% więcej. Powody do radości mogą mieć panowie. Dla mężczyzn składka ubezpieczenia na życie zmaleje i to średnio o 7%.
Kiedy nastąpią zmiany? Już pod koniec tego roku, kiedy to Europejski Trybunał Sprawiedliwości ostatecznie zlikwiduje kryterium płci przy ustalaniu wysokości składek ubezpieczeniowych.