piątek, 1 marca, 2024
Strona głównaAktualnościKoszty polis ubezpieczeniowych rosną

Koszty polis ubezpieczeniowych rosną

Koszty polis ubezpieczeniowych rosną Poszukując ubezpieczenia na życie odwiedzamy co najmniej kilka towarzystw i sprawdzamy, jakie świadczenia będą nam przysługiwały w odniesieniu do konkretnej wysokości stawki. Należy powiedzieć, że składka ubezpieczeniowa każdorazowo jest wyliczana indywidualnie. Dotychczas kobiety jako grupa klientów ubezpieczalni mogły liczyć na tańsze ubezpieczenia na życie, z uwagi na statystycznie dłuższy czas życia i mniejsze ryzyko zachorowania na groźne choroby, wiążące się z przedwczesną śmiercią. Mężczyźni musieli za to płacić wyższe składki za polisy ubezpieczenia na życie.
Niebawem sytuacja ta ulegnie zmianie, ale nie stanie się to z korzyścią dla samych ubezpieczających się kobiet. Zmiany planowane są w związku z koniecznością dostosowania polskich przepisów do unijnych wymogów. Unia Europejska wprowadzając w krajach członkowskich swoje uwarunkowania prawne dotyczące wysokości składki na ubezpieczenia na życie, zakazuje jednocześnie stosowania kryterium płci do wyliczania składki na polisę ubezpieczeniową. W wyniku takich modyfikacji przepisów najprawdopodobniej kobiety zapłacą nawet dwa-trzy razy więcej za polisę ubezpieczeniową na życie niż do tej pory.
Szacuje się, że w przypadku kobiet w wieku 50-lat ceny polis ubezpieczeniowych mogą wzrosnąć nawet o 150%. Najwięcej stracą na unijnych zmianach osoby młode. Panie w wieku 25 lat zapłacą za polisę ubezpieczeniową na życie aż o 255% więcej. Takie zestawienia podaje Rzeczypospolita, na podstawie obliczeń firmy badawczej Deloitte. W wyniku takich zmian jak można się spodziewać, spadnie liczba kobiet ubezpieczających się na życie. W chwili obecnej stanowią one około 40% odbiorców ubezpieczeń na życie. Nie tylko w dziedzinie ubezpieczeń na życie szykują się daleko idące zmiany na niekorzyść kobiet. Także jeśli chodzi o ubezpieczenia samochodu, kobiety zapłacą więcej. Europejska Federacja Ubezpieczycieli i Reasekuratorów CEA wyliczyła, że na polisę komunikacyjną kobiety wydadzą średnio o 11% więcej. Powody do radości mogą mieć panowie. Dla mężczyzn składka ubezpieczenia na życie zmaleje i to średnio o 7%.
Kiedy nastąpią zmiany? Już pod koniec tego roku, kiedy to Europejski Trybunał Sprawiedliwości ostatecznie zlikwiduje kryterium płci przy ustalaniu wysokości składek ubezpieczeniowych.

Podobne wpisy

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

- Advertisment -

Najpopularniejsze