7 C
Warszawa
wtorek, 16 kwietnia, 2024
Strona głównaAktualnościKonto oszczędnościowe – poznaj odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania na temat tego...

Konto oszczędnościowe – poznaj odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania na temat tego produktu bankowego

credit-card-1583534_1280Nawet 30% Polaków deklaruje gromadzenie środków na koncie oszczędnościowym. Sprawdź z czego wynika popularność tego rozwiązania. Poznaj odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania.
 
Co to jest konto oszczędnościowe? Dlaczego tak wiele osób decyduje się na jego założenie? W jaki sposób posiadacz konta “zarabia”? To pytania zwykle zadawane przez osoby poszukujące sposobów na gromadzenie i pomnażanie oszczędności. Czas poznać odpowiedzi.

6 najważniejszych informacji na temat konta

  1. Co to jest konto oszczędnościowe?

Konto oszczędnościowe to produkt finansowy pozwalający na gromadzenie środków i osiąganie zysków. W przeciwieństwie do standardowego rachunku osobistego, konto oszczędnościowe jest oprocentowane – wypracowane odsetki są zyskiem posiadacza rachunku.
2. Czy prowadzenie konta oszczędnościowego jest darmowe?
Opłaty pobierane za prowadzenie rachunku oszczędnościowego to indywidualna polityka każdego banku. Często zdarza się, że takie konto jest całkowicie darmowe, aczkolwiek są banki pobierające stałą miesięczną opłatę. Ciekawą opcją jest rozwiązanie stosowane przez Toyota Bank w przypadku produktu Indeksowane Konto Oszczędnościowe – miesięczna opłata wynosi 30 zł, ale kwota ta jest zwracana wówczas, gdy w danym miesiącu nie zostanie dokonany żaden przelew wychodzący. Innowacyjność tego pomysłu zachęca do regularnego oszczędzania.
     3. Czy środki na koncie oszczędnościowym są bezpieczne?
Zastanawiając się, co to jest konto oszczędnościowe i czym się różni od większości instrumentów finansowych, warto mieć świadomość, że jest to rozwiązanie bezpieczne. Ulokowane na rachunku środki podlegają ochronie zapewnionej przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny (BFG). Oznacza to, że w razie niewypłacalności banku, instytucja zwraca klientowi wszystkie zdeponowane na rachunkach środki – do kwoty 100 000 euro.
4.Czy stała wysokość oprocentowania jest gwarantowana przez cały czas?
Wszystko zależy od konkretnej oferty banku. Często jednak bank narzuca limity kwot, które objęte są wyższym oprocentowaniem. Zwykle więc, im więcej środków gromadzonych jest na koncie, tym wyższe oprocentowanie. Warto jednak mieć świadomość, że zwykle dla niewielkich kwot (np. do 49 999 zł) jest to oprocentowanie rzędu 0,3-0,5%, zaś maksymalnie może ono urosnąć do np. 2,0%. Nie jest to jednak regułą, co potwierdza oferta Toyota Bank. Indeksowane Konto Oszczędnościowe to gwarancja stałego oprocentowania – aż do kwoty 100 000 zł wynosi 2,23%.
Należy także uważać, ponieważ w niektórych bankach kwoty do np. 5000 zł objęte są oprocentowaniem 0%. Niekiedy najwyższe oprocentowanie naliczane jest wyłącznie do nadwyżki, np. próg kwotowy może wynieść np. 20 000 zł.
  5. Czy zyski wypracowane na koncie oszczędnościowym można stracić?
Konto oszczędnościowe to rozwiązanie, które – w przeciwieństwie do lokaty – pozwala zachować wypracowane odsetki. Dzieje się tak nawet, gdy posiadacz rachunku wypłacił środki.
6.Jak wygląda kapitalizacja odsetek na koncie oszczędnościowym?
Im częstsza kapitalizacja odsetek, tym większy zysk – dzięki procentowi składanemu. Zwykle rachunki oszczędnościowe dostępne są w dwóch wariantach: z dzienną kapitalizacją odsetek oraz miesięczną kapitalizacją odsetek.
Konto oszczędnościowe to dobre rozwiązanie dla osób, którym zależy na regularnym odkładaniu mniejszych kwot i które chcą mieć dostęp do środków w każdej chwili. Choć oprocentowanie nie należy do najwyższych, często bywa korzystniejsze niż oprocentowanie standardowych lokat.