27.6 C
Warszawa
piątek, 12 lipca, 2024
Strona głównaAktualnościKonto bankowe dla kilkulatka?

Konto bankowe dla kilkulatka?

Boy with coinsDotychczas tylko kilka banków w Polsce oferowało możliwość założenia konta bankowego dla niepełnoletniego klienta. Wymogiem formalnym była zgoda opiekuna prawnego lub rodzica dziecka i fakt, że ma ono nie mniej niż 13 lat. Konta bankowe dla młodocianych ma dziś 17 banków na rynku, jest więc z czego wybierać.

PKO BP postanowił jednak rozpocząć rewolucję w dziedzinie rachunków osobistych dla niepełnoletnich klientów, oferując je nawet 6-cio latkom. Okazuje się więc, że np. najlepszym prezentem komunijnym dla dziecka może być otwarcie w PKO BP konta osobistego dla malucha i regularne wpłacanie na konto środków finansowych, do dyspozycji dziecka.

Do oferty PKO BP już w sierpniu zostanie wprowadzone nowe konto pod nazwą PKO Konto Dziecka. Produkt kierowany jest do dzieci poniżej 13. roku życia. Jest to pierwszy taki rachunek bankowy na polskim rynku.

Do tej pory granica wieku 13 lat nie była ustanowiona przez banki, ale przez Kodeks Cywilny, który nadaje dzieciom w tym wieku ograniczoną zdolność do czynności prawnych. Dziecko kończąc 13 rok życia ma możliwość, za zgodą rodziców, zawarcia umowy kupna-sprzedaży, czy właśnie umowy o własne konto w banku. Prawo bankowe nie precyzuje, ile lat powinien mieć klient, aby korzystać z własnego rachunku bankowego. W praktyce więc, konto bankowe może być otwierane nawet dla kilkulatków, którzy z mocy prawa cywilnego, nie mają ograniczonej zdolności do czynności prawnych. Siłą rzeczy, młody człowiek może mieć własne konto bankowe, ale nie będzie mógł swobodnie dysponować zgromadzonymi na rachunku środkami pieniężnymi. Bank nie będzie mógł też wydać młodocianemu klientowi karty do rachunku.

PKO Konto Dziecka jest produktem całkowicie bezpłatnym, a dodatkowo bank zapewnia oprocentowanie środków zgromadzonych na koncie dziecka w wysokości 4,5%, dla środków poniżej granicy 2,5 tys. zł. Wyższe saldo wiąże się z oprocentowaniem nadwyżki w wysokości jedynie 2% w skali roku.

PKO Konto Dziecka będzie mogło zostać połączone ze specjalnym PKO Kontem Rodzica. Rachunek ten pozostanie bezpłatny, o ile rodzic zdecyduje się jednocześnie na otwarcie konta dla dziecka. W przeciwnym wypadku miesięczna opłata za utrzymywanie i obsługę ROR-u wyniesie 15 zł. Jeśli klient PKO BP będzie chciał zmienić dotychczasowy rachunek bankowy w banku na PKO Konto Rodzica, będzie musiał zapłacić aż 100 zł, aby móc zachować swój dotychczasowy numer konta bankowego.

Bank PKO BP wyjaśnia, że nowy produkt depozytowy kierowany do najmłodszych użytkowników ma pełnić stricte funkcję edukacyjną. Dziecko posiadając własne konto będzie mogło nauczyć się oszczędzania. Pod nadzorem rodziców maluch będzie mógł zaznajomić się z elektronicznym systemem bankowym i dokonywanymi w nim operacjami bankowymi. Produkt depozytowy dla dzieci już odbył testy konsumenckie w Warszawie i Łodzi.