15 C
Warszawa
piątek, 21 czerwca, 2024
Strona głównaAktualnościKonta dla firmPodatek liniowy w działalności gospodarczej - czy to się opłaca?

Podatek liniowy w działalności gospodarczej – czy to się opłaca?

Podatek liniowy to jedna z form opodatkowania działalności gospodarczej. Charakteryzuje się stałą stawką podatku bez względu na wysokość dochodów, jego zastosowanie ma wiele korzyści, dlatego warto zastanowić się nad takim rozwiązaniem.

Stawka podatku liniowego jest niezmienna i wynosi 19%, to odróżnia go od podatków płaconych na zasadach ogólnych. Choć taka forma opodatkowania jest przewidziana dla wszystkich przedsiębiorców, najkorzystniej wyjdą na tym Ci, którzy osiągają wysokie dochody. Warto zaznaczyć, że mogą z niej skorzystać wyłącznie przedsiębiorstwa pozarolnicze. Warunkiem jest również to, aby nie świadczyć usług na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy, które były wykonywane wcześniej w ramach pracy na etacie. Ta zasada odnosi się do tego samego roku podatkowego.

Kiedy podatek liniowy jest opłacalny?

Warto zdecydować się na skorzystanie z podatku liniowego, jeżeli roczny dochód przekracza 100 000 złotych, nie rozliczamy się wspólnie z małżonkiem lub samotnie wychowywanym dzieckiem, nie korzystamy z ulgi na dzieci, ulgi za Internet oraz jeżeli uzyskujemy dochody nie tylko z prowadzenia działalności gospodarczej, ale również z innych źródeł. W przypadku, gdy przedsiębiorca osiąga dochody na przykład z racji umowy o pracę, to ma możliwość uwzględnienia większości ulg podatkowych w zeznaniu rocznym.

Przywileje i obowiązki

Dużą zaletą podatku liniowego jest to, że można odliczyć koszty jego uzyskania, tak więc postawa opodatkowania jest mniejsza, co wpływa na wysokość podatku. Problemem może okazać się brak kwoty wolnej od podatku, co jest zagwarantowane w przypadku rozliczania się na zasadach ogólnych. Każda osoba prowadząca działalność gospodarczą ma do wyboru kilka form opodatkowania, wystarczy zgłosić swoją decyzję do odpowiedniego naczelnika urzędu skarbowego, należy to zrobić do 20 stycznia roku podatkowego. Jeżeli zakładamy firmę w połowie roku, wybrany sposób opodatkowania należy zgłosić co najmniej dzień przed rozpoczęciem działalności, przed uzyskaniem pierwszego przychodu. Oczywiście swoją decyzję można zmienić. Rozliczając się podatkiem liniowym, należy złożyć zeznanie o wysokości osiągniętych przychodów do 30 kwietnia następnego roku, dokonuje się tego za pomocą formularza PIT-36L.

Pamiętajmy, aby przed wyborem formy rozliczenia podatkowego, dokładnie przeanalizować wszystkie za i przeciw, swoją sytuację materialną, rodzinną oraz osiągane dochody.