14.8 C
Warszawa
niedziela, 23 czerwca, 2024
Strona głównaAktualnościKoniec jednodniowych lokat

Koniec jednodniowych lokat

Koniec jednodniowych lokatZapowiada się koniec ery lokat z kapitalizacją jednodniową, które pozwoliły ominąć konieczność płacenia podatku Belki. Z dniem 1 lipca 2011 roku zmieniają się zasady zaokrąglenia w PIT podstawy opodatkowania i podatku przy zyskach osiąganych m.in. z odsetek z lokat bankowych. Przez to nawet lokata jednodniowa, nazywana lokatą antybelkową, będzie opodatkowana.
Wszyscy klienci banków uzyskujący przychody m.in. z lokat bankowych będą musieli inaczej zaokrąglać za 4,5 miesiąca, podstawę opodatkowania i podatek. Takie zmiany przewidują nowe założenia do zmian w Ordynacji podatkowej i ustawy o PIT, które zostały przygotowane przez Ministerstwo Finansów. W chwili obecnej stosowana jest zasada zaokrąglenia do pełnej złotówki. Końcówki mniejsze niż 50 groszy zaokrągla się w dół, zaś równe lub wyższe niż 50 groszy – w górę.
Od 1 lipca bieżącego roku podstawę opodatkowania, czyli przychodów, oraz kwotę podatku trzeba będzie zaokrąglać do pełnych groszy w górę. Ministerstwo Finansów wskazuje, że ukróci to proceder unikania PIT przy odsetkach z lokat bankowych, w tym również tych jednodniowych.
Banki już jakiś czas temu znalazły idealny sposób na obejście podatku Belki przy okazji naliczania odsetek z lokat bankowych. W ich ofercie znalazły się lokaty dzienne, z bieżącą kapitalizacją odsetek. Ich mechanizm jest bardzo prosty, bowiem bank, który stosuje rozliczenie dzienne, wypłaca maksymalnie 2,49 zł skapitalizowanych odsetek. Z uwagi na obowiązujące zasady zaokrąglania, nie powoduje to obowiązku zapłaty 19% PIT. Dzięki temu, lokata o wartości do 18 tys. zł, przy założeniu 5% oprocentowania w skali roku, jest wolna od podatku.
Ministerstwo Finansów nie chce dłużej dawać przyzwolenia na samowolkę banków. Wskazuje równocześnie, że na planowanych zmianach zyskają klienci posiadający rachunki oszczędnościowe, na których zdeponowane są małe kwoty. Jeśli dana osoba posiada rachunek oszczędnościowy, na którym przeciętnie oszczędza 1 tys. zł miesięcznie, przy oprocentowaniu konta na poziomie 3% w skali roku i miesięcznej kapitalizacji odsetek, uzyskuje miesięcznie 2,5 zł odsetek. Po zaokrągleniu do 3 zł potrącany jest podatek w wysokości 1 zł, co daje rzeczywiste opodatkowanie na poziomie 40%. Dzięki nowym zasadom zaokrąglania podstawy opodatkowania i kwoty podatku, podatek ten wyniesie 48 groszy. Oprocentowanie rzeczywiste będzie wtedy równe nominalnemu – 19% PIT.
Jednocześnie, spore zmiany staną się udziałem rolników opłacających podatek według norm szacunkowych. Według Ministerstwa Finansów, wysokość dochodu z działów specjalnych produkcji rolnych przy zastosowaniu norm szacunkowych nie jest wiernym odzwierciedleniem dochodów osiąganych z tej działalności. W rezultacie, nie oddaje rzeczywistych rozmiarów tej działalności.
Od 1 stycznia 2012 roku będzie obowiązywać generalna zasada mówiąca o tym, że dochody z działów specjalnych produkcji rolnej będą ustalane na podstawie rzeczywistych dochodów przy zastosowaniu ksiąg podatkowych, tak jak przy prowadzeniu działalności gospodarczej.
M.M.
bankowynet.pl